Gül, Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen büyükelçiyle fotoğraf verdi

Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçisine iktidarın tepkileri sürerken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den dikkat çeken bir fotoğraf geldi.


Gül, Kavala'nın serbest bırakılmasını istemesinden iki gün sonra Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisiyle fotoğraf verdi.

Gezi davasından tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen, ABD dahil 10 ülkenin büyükelçisine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyu geçen günlerde yine gündeme getirilmişti. Erdoğan, Kavala için “Bu Soros artığını savunanlar, ‘Bunu nasıl bıraktırırız’ gayreti içindeler” demişti.


GÜL VE FİNLANDİYA BÜYÜKELÇİSİ 

Tam bu sırada eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den dikkat çekici bir fotoğraf karesi geldi. Gül, Kavala’nın serbest bırakılmasını istemesinden iki gün sonra Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisiyle fotoğraf verdi. Bu durum Gül’ün Erdoğan’a Kavala tartışmalarında yanıtı olarak yorumlandı.

‘ARTIK KAPALI KAPILAR ARKASINDA YAPMIYORLAR’ 

AKP’ye yakın gazetecilerden Turgay Güler, fotoğrafı, “Osman Kavala açıklaması nedeniyle Dışişleri’ne çağırılan Finlandiya Büyükelçisi Ari Mäki, Abdullah Gül ile bir araya gelmiş. Türkiye’yi dizayn ediyorlar! Artık bunu kapalı kapılar arkasında da yapmıyorlar” ifadesiyle paylaştı.
 
Büyükelçi Ari Maki, Abdullah Gül’le yaptığı görüşmenin ilişkin fotoğrafını resmi sosyal medya hesabından “Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bugün Türkiye üzerine iyi bir konuşma gerçekleştirdik” notu ile paylaştı.
 
NE OLMUŞTU?

10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için yayımladığı ortak bildiride “Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” denilmişti. Bu açıklamanın ardından ise Türkiye, 10 ülkenin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırarak uyarmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ