Giresun'da patlayan atık havuzu: Bakanlık çevre felaketinin üzerini örtmeye çalışıyor

Giresun Şebinkarahisar ilçesinde 19 Kasım’da Yıldızlar Holding‘e bağlı Nesko Madencilik A.Ş’ye ait maden ocaklarında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı flotasyon tesislerindeki havuzların patlamasına Bakanlık günler sonra ceza verdi.

Patlamayla birlikte atıklar tesisin çevresindeki dereye karışırken, derenin devamında bulunan Kılıçkaya Barajı‘na da ulaştı.

Yaşananların ardından günler sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “İşletmeye, çevreye verdiği kirlilik nedeniyle ‘en üst sınır’ olan 12 milyon lira idari para cezası uygulanarak işletme faaliyetten men edilmiştir” açıklamasını yaptı.


Vatandaşlar da bakanlığın patlamadan 16 gün sonra verdiği cezaya tepki gösterdi. CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Şebinkarahisar ilçesinde maden şirketinin yol açtığı çevre felaketiyle ilgili olarak "Bakanlığın en üst sınırdan ceza vererek sorumluluktan kurtulmaya çalışmasını affedemeyiz" dedi. Tığlı, işletmeye uygulanan cezanın da bölgede mağdur olan köylü ve işçilerin haklarının karşılanması için kullanılmasını talep etti.

"12 milyon liralık ceza, kirlenen toprağı, dereyi, suyu elbette temizlemeyecek" diyen Tığlı, "Biz bu sebeple bu faaliyetlerde verilen cezanın ne olduğunu ve olacağını değil, yaratılan tahribatın nasıl telafi edileceğini soruyoruz. Geri dönülemeyecek bir zarar ortaya çıkmadan tedbir alınması gerektiğini, denetim ve kontrollerin önemli olduğunu söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Tığlı, "Bakanlığın en üst sınırdan ceza vererek sorumluluktan kurtulmaya çalışmasını ve böylesine riskler barındıran bir sürece bu kadar kolay izin verip bir de yeterince denetlenmemesi noktasında sorumluluğunu görmezden gelmesini affedemeyiz. Biz Bakanlığın felaketin üzerini örtmek için sarf ettiği gayreti değil, zehirli atıkların çevrede yarattığı tahribatın ne düzeyde olduğunu bilmek istiyoruz” vurgusunu yaptı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ