Gergerlioğlu: İktidarın vicdanı yok, herkese 'terörist' dedikleri bir ülke oluşturmuşlar

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Bir ülkede 1,5 milyon terörist olabilir mi? Türkiye bu yanlıştan dönmeli. KHK yasası tümden iptal edilmeli" dedi.

Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) ihraç edilen yüz binlerce kamu görevlisi ve aileleri mağdur edildi.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sunduğu Bi'KARAR Ver'in konuğu olan HDP'li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.


Gergerlioğlu şunları kaydetti:

"Burada radikal çözüm; KHK yasasının tümden iptal edilmesi. KHK'lar yasalaşmıştır, o yasaları bir yasayla iptal edersin. 657'ye göre hepsinin baştan değerlendirilmesi gerekir. Bu meselede biter. Bir ülkede 1,5 milyon terörist olur mu? Herkese terörist dedikleri bir ülke oluşturmuşlar. Yargılar çok hukuksuz bir şekilde ilerlemiş. Bir sürü insan haksız hukuksuz cezaevlerinde. Türkiye bir an önce bu yanlışta vazgeçmeli. Yoksa Türkiye kaybeder."

"İKTİDARIN VİCDANI YOK"

Türkiye'de anayasal rejimin mevcut olmadığını ifade eden HDP'li vekil, KHK rejiminin uygulandığını söyledi. Gergerlioğlu, "İktidar, KHK meselesinde sonuna kadar zulmünü devam ettirmek istiyor. Sayın Erdoğan gemileri yakmış bir şekilde yoluna devam ediyor. İhraç edilenlerin aileleri de mağdur durumunda. İktidarın vicdanı yok." ifadelerini kullandı.

"Memleket şu an olağanüstü anlayışla yönetiliyor diyen" Gergerlioğlu, "Yapılanların anayasaya hukukuna uygun olmadığını kendileri de biliyor. Toplumsal ve politik kıyım yaptılar. Ortada bir felaket var. AK Partililerin yakınları da bunları görüyor. Ama tepki vermiyorlar. Çünkü çıkarları bunlardan üstün geliyor" diye konuştu.

"İNSANLAR İNTİHAR EDİYOR"

Bakanlıkların ihraçları devam ettirdiğini ifade eden Gergerlioğlu, "152 bin KHK'lı var. Özel kurumların kapatılmasıyla da çaresiz kalan insanlar var. 250 bin civarında kamudan özelden ihraç edilmiş, damgalanmış insan var. 1.5 milyon insana yakın insan çıkıyor karşımıza. OHAL Komisyonu'nda yüzde 90'nı reddedildi. Şu an 10 bin kişi bekliyor. Hala OHAL Komisyonu işini bitirmedi. 2 yılda bitirmesi gerekiyordu. Aslında kabul verecekler ama bir bahane arıyorlar. Bunlar ne bu dünyada ne öte dünyada hesap verebilecekler. İnsanlar bu yüzden intihar ediyorlar" dedi.

Gergerlioğlu yaklaşan seçime de değinerek, "Önümüzde seçim var. KHK meselesini çözen kazanır." ifadelerini kullandı.

"1600 CİVARINDA HASTA MAHPUS VAR"

Cezaevlerinde bin 600 civarında ağır hasta mahpus olduğunu belirten HDP'li Vekil, infaz erteleme talebi reddedilen 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan hakkında şunları kaydetti:

"Ayşe Özdoğan 17 gündür cezaevinde işkence çekiyor. Yemek yiyemeyen bir kadını 19 kere kelepçeyle hastaneye götürüp getirdiler. 3 kişilik koğuşta kalıyor. Banyosunu yapamıyor."

"ANAYASAYI ÇİĞNİYORLAR"

Ülkenin koca bir cezaevine dönüştüğünü söyleyen Gergerlioğlu, "250 bin kapasiteli cezaevlerinde 399 bin insan var. 2024'te cezaevi kapasitesini 500 bine çıkarmayı düşünüyor. Bu iktidar kaldığı sürece ülke kocaman bir cezaevine dönecek. Yönetmelikle anayasayı çiğniyorlar" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ