‘Gençlerin ortak sorunu gelecek kaygısı ve işsizlik gerçeği’

İYİ Partili Aytun Çıray, sosyal medya üzerinden gençlere “TBMM'de öncelikle hangi soruyu gündeme getirelim? En büyük sorununuz nedir?” sorusunu yöneltti.


Soruya verilen cevaplara göre gençlerin en büyük üç derdinin ekonomik sıkıntı, işsizlik ve gelecek kaygısı olduğu ortaya çıktı.

İYİ Partili Çıray’ın sosyal medyadan yaptığı ankette ‘Gençlerin en büyük sorunu nedir?’ sorusuna katılımcıların yüzde 13.47’si ‘işsizlik’ dedi. Gençlerin cevaplarını yorumlayan İYİ Partili Çıray şu tespitleri yaptı:


‘ORTAK DUYGU GELECEK KAYGISI’  

“Bu rakamı destekleyen atama bekleyen öğretmen, sağlık teknikeri gibi meslek sahipleri var. Gençler farklı sorunları ön plana çıkarsalar da hepsinin ortak duygusu gelecek kaygısı. Özellikle iş bulamayan hatta birden fazla üniversite okuyup işsiz kalan ya da asgari ücretle çalıştığı için geçim sıkıntısı yaşayan gençlerin büyük bölümünün gelecek kaygısı yaşadığı açıkça görülmektedir.”

‘ADALET SİSTEMİNE GÜVENLERİNİ KAYBETMİŞLER’

Çıray, hukuksuzluk ve adaletsizliğin en büyük sorun olduğunu düşünenlerin oranını yüzde 10.89 olarak açıkladı. Çıray, “Adalet sistemine güvenlerini kaybetmişler. Gençlerin büyük bir sorun olarak gördüğü üçüncü bir konu ise kötü yönetim. Salgınla birlikte sağlık politikalarının sorun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 2. Bireysel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını, eşitliğin her alanda bozulduğunu düşünen genç kesim siyasette daha çok söz sahibi olmak istiyor. Muhalefetin de yeterince etkili olamadığını düşünenler var” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ