Fatih Özer, TGRT’de anlatmış: Hem taşıması hem aktarması kolay

Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in 391 bin yatırımcıyı mağdur ederek yurtdışına kaçmadan önce verdiği son röportajda kripto paralar için “Hem taşıması hem de aktarması kolay.” dediği ortaya çıktı.


Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para varlığıyla yurtdışına kaçtığı iddiası, kripto borsalarına bomba gibi düştü. 400 bine yakın yatırımcını mağdur olduğu belirtilirken, Özer’in son verdiği röportajda kullandığı ifadeler dikkat çekiyor.

TGRT’te Haber’de “değerli bir konuk” anonsuyla konuk edilen Todex CEO’su Faruk Fatih Özer, 2021’i nasıl geçirdikleri sorusuna, “Pandeminin dünyada en çok pozitif etki yaptığı sektör kripto para sektörü oldu” dedi.


“İSTEDİĞİNİZ YERE KRİPTO PARANIZLA SEYAHAT EDEBİLİR, İSTEDİĞİNİZ ÜLKEYE AKTARABİLİRSİNİZ”

Faruk Fatih Özer, kripto paraların “önemini” ise şu sözlerle açıkladı: “Pandemide kripto paralara ilgi çok fazla arttı. Fiziksel değiş-tokuşla ticaretteyseniz, bu durum sekteye uğradı, alışalagelmiş bankacılık sistemi sekteye uğradığı için insanlar şunu anladı: Kripto paraların hem taşınması hem de bir yerden bir yere aktarılması sadece bana bağlı. Yani herhangi bir sisteme, herhangi bir ülkeye, herhangi bir finans kuruluşuna bağlı olmadan siz istediğiniz yere bu kripto paranızla seyahat edebilir veya bunu istediğiniz ülkeye aktarabilirsiniz. Bu özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anladı bence insanlar.”

Özer, Thodex’in yatırımcı profilinin gençler olan Z Kuşağı olduğunu belirterek, “Z Kuşağının yaklaşık kullanıcı porföyümüzün yüzde 52’lik kısmını oluşturduğunu gördük. Y ve Z kulağını topladığımızda kullanıcılarımızın dörtte üçünü sağladığını görüyoruz” dedi.

“KRİPTO PARA GÜVENLİ Mİ” SORUSUNA CEVAP: BİZİ DİREKT BAĞLAYAN BİR REGÜLASYON VE REGÜLATÖR OLMASA DA…

Sunucunun güvenirlik ve mağdur olanların hak arama konusundaki sorusuna ise Faruk Fatih Özer şu cevabı verdi: “Z Kulağı’nın oralara gelmesiyle bu soruların azalacağını ümit ediyoruz. Mevzuat konusunda ülkemizde reel olarak bir adım atılmamış olsa da biz şayet Amerika’dan lisans alarak, Amerikan mevzuatına uygun şekilde platformumuzu idare etmeye çalışıyoruz. Kripto para alım satım platformları özelinde konuşacak olursak, bu platformlar kendi içinde regüle platformlar. Örneğin üye olmak istediğiniz zaman bu platformların hemen hemen hepsinde aynı standartlar geçerli.

Aynı evrakları isterler sizden, aynı evraklarda doğrulama yapmaya çalışırlar. Para yatırma, para çekme limitleri platformlarda hemen hemen aynıdır. Kara paranın aklanmasını engelleme politikalarını bütün platformlar uyumluluk gösteriyor. Bizi direkt bağlayan bir regülasyon ve regülatör olmasa da biz kendi içimizde, bunun geleceğini düşünerek kendimizi regüle etmeye çalışıyoruz aslında. Olabildiğince kullanıcılarımıza daha güvenli bir limanda alım satım imkanı sunmaya çalışıyoruz.”2021 HEDEFİ “2020’DEKİ BAŞARIYI ARTTIRMAK”

2021 hedefleri sorulan Özer, şu cevabı verdi: “Biz biraz daha sahip olduğumuz lisans doğrultusunda global bir oyuncu olma hedefi içerisindeyiz. Hem Amerika’dan hem Avrupa’dan kullanıcı pörtföyümüzü geliştirecek stratejik işbirliklerimize ve tanıtımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz. 2020 bizim açımızdan gayet güzel geçti. 2021’de de bunu arttırmak istiyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ