Eski Bakan Dinçer oğluna, “TÜGVA’da şaibeli işler olacak gibi, sen ayrıl” demiş

Karar yazarı Elif Çakır, eski Milli Eğitim Bakanı Dinçer’in TÜGVA kurucusu oğluna, “Burada şaibeli işler olacak gibi görünüyor, sen buradan ayrıl" dediğini yazdı.


Çakır, Dinçer’in Gülen cemaatine ait yurtların Ensar ve Birlik vakıflarına verilmesi üzerine de bu iki vakfın kuruculuğundan ayrıldığını da kaydetti.

Ordu, emniyet ve yargı başta olmak üzere kadrolaşma iddialarının göbeğindeki Türkiye Gençlik Vakfı’yla (TÜGVA) ilgili AKP içinden de tepki geldiği ortaya çıktı.


Karar yazarı Elif Çakır, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in oğlu Ahmet Enis Dinçer’in kurucusu olduğu TÜGVA’da 5 ay bulunduğunu söylerken, eski Bakanın, oğluna “Burada şaibeli işler olacak gibi görünüyor sen buradan ayrıl” dediğini aktardı.

“Bir dost meclisinde Ömer Dinçer’den oğlunun TÜGVA’dan ayrılma hikayesini dinlemiştim” diyen Çakır, Dinçer’in oğlunun isminin bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurular listesine yazıldığını kaydetti. Çakır, “Cumhurbaşkanı Erdoğan hazırladığı TÜGVA kurucular listesine Ahmet Enis Dinçer’in adını da yazıyor. İyi niyetli bir girişim olduğu için Ömer Dinçer de oğlu da itiraz etmiyorlar. TÜGVA kuruluyor. Ahmet Enis TÜGVA’da aktif yönetici görevi de üstleniyor” diye yazdı.

‘BURADA ŞAİBELİ İŞLER OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR, SEN AYRIL’

Birkaç ay sonra Enis Dinçer’in babasına “Vakfa bir hizmet binası bağışlandı ama bağışlayan kim, bina kimin bilmiyoruz, haberimiz yok” dediğini kaydeden Çakır, “Ömer Bey oğluna ısrarla ‘kim bağışladı, bina kimin, nasıl bilmezsiniz’ diyor. Enis Dinçer babasına kimsenin bilgisinin olmadığını söylüyor. Ömer Dinçer oğluna ‘burada şaibeli işler olacak gibi görünüyor sen buradan ayrıl’ diyor. Ve Enis Dinçer önce yöneticilikten sonra kuruculuktan ayrılıyor” ifadelerini kullandı.

GÜLEN YURTLARI ENSAR VE BİRLİK’E VERİLİNCE KURUCULUKTAN AYRILMIŞ

Çakır, 15 Temmuz sonrası el konulan Gülen cemaatine ait yurtların Birlik Vakfı ile Ensar Vakfı’na verilmesine tepki olarak, bu iki vakfın kuruculuğundan ayrıldığını da yazdı. Çakır, yazısını şöyle tamamladı: “AK Parti içinde Ömer Dinçer gibi davranan çok değil 20 kişi olsaydı bugün AK Parti bu noktaya gelmezdi, gelemezdi. Fahiş ev ve özel yurt kiraları nedeniyle üniversite öğrencileri sorun yaşıyor ve iktidar öğrencilerin yurt sorununa çözüm üretebilmiş değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gülen yurtlarını kendisine yakın vakıflara ödül olarak vermek yerine kamulaştırsaydı, kamuya kaydetmiş olsaydı bugün ülkemizde yurt sorunu yaşanır mıydı?”

DERNEK, VAKIF VE CEMAATLER GÜLEN YURTLARINI BÖLÜŞMÜŞTÜ

TÜGVA’dan sızan belgelerde KADEM, TÜRGEV, Ensar Vakfı, ilim Yayma Cemiyeti, İnsan ve Medeniyet Hareketi, ÖNDER gibi vakıf ve derneklerin el konulan Gülen cemaatine ait yurtların “bölüştürülmesi” için toplantı yaptıklarını, ardından bu yurtların pay edildiği ortaya çıkmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ