Erdoğan: Taliban’ın inancıyla ters yanımız yok, kolay anlaşabiliriz

Erdoğan: (Taliban'ın) Türkiye ile bu görüşmeleri daha rahat yapmaları gerek. Çünkü Türkiye'nin onun inancı ile alakalı olarak ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama konusunda ABD’ye 3 şart ilettiği bildirildi. Erdoğan,  Taliban için “Nasıl ki Amerika ile görüştülerse, Türkiye ile bu görüşmeleri daha rahat yapmaları gerek. Çünkü Türkiye’nin onun inancı ile alakalı olarak ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Beyaz Saray’ın, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın korunmasını Türkiye’nin üstlenmeye devam etmesini istediğini, ancak bunun gerçekleşmesi için şartları olduğunu söyledi.


BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Kuzey Kıbrıs’ta bayram namazı sonrası konuşan Erdoğan, havalimanının güvenliğini almaya olumlu baktıklarını söyledi ve şartlarını şöyle özetledi:

“Amerika birinci olarak diplomatik ilişkilerde bizim yanımızda yer alacak. İkinci olarak lojistik imkanlarını seferber edecek. Hangi gücü varsa lojistik anlamda, bunları Türkiye’ye devredecek ve mali olarak da Türkiye’ye destek verecek. Eğer bunlar sağlanabilirse, biz Kabil Havalimanı’nın işletmesini almayı düşünüyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN ONUN İNANCI İLE ALAKALI TERS BİR YANI YOK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın rahatsızlıklarına da değinerek şöyle konuştu:

“Taliban ile bu süreci görüşmek suretiyle… Nasıl ki Amerika ile görüştülerse, Türkiye ile bu görüşmeleri daha rahat yapmaları gerek. Çünkü Türkiye’nin onun inancı ile alakalı olarak ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum. Başka alternatifler var onlar üzerinde de çalışmaları devam ettiriyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ