Erdoğan hedef gösterdi, ‘Yurtsuzlar’ geceyarısı gözaltına alındı

Sekizinci gününe giren 'Yurtsuzlar' nöbetine polis saldırısı gerçekleşti, yaklaşık 80 öğrenci gözaltına alındı. Erdoğan, barınma sorununa karşı protesto hakkını kullanan üniversite öğrencilerini "Bunlar öğrenci bile değil" diyerek hedef göstermişti.


Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın barınma sorununa karşı protesto hakkını kullanan üniversite öğrencilerini “Bunlar öğrenci bile değil” diyerek hedef göstermesinin ardından polis, İstanbul ve İzmir’de üniversitelilerin nöbetine saldırdı. Yurtsuzlar hareketinin nöbetinde İstanbul’da 50’ye yakın, İzmir’de 30’dan fazla üniversiteli gözaltına alındı.

İSTANBUL’DAN İZMİR’E POLİS ŞİDDETİ


İstanbul Kadıköy’deki Moda Parkı’nda sabahlayan gençlerin 8. gününe giren ‘Yurtsuzlar’ nöbetine polis saldırısı gerçekleşti, 50’ye yakın üniversiteli polisin saldırısı sonrasında gözaltına alındı. Polis, gözaltına aldığı üniversitelilere gözaltı aracında şiddet uygularken Moda Sahil’de kalan üniversitelileri de nöbet alanından uzaklaştırmaya çalıştı.

Devlet yurtlarında yer bulunamaması, özel yurt ve ev kiralarının fahiş oranlarda artmasını protesto eden üniversitelilerin ‘barınamıyoruz’ eylemleri İzmir’de de devam etti. Hasanağa Bahçesi’ndeki nöbet alanında da 30’dan fazla üniversiteli darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltı araçlarında üniversitelilere şiddet uyguladı.

POLİS AMİRİNDEN, ‘HUKUKİ GEREKÇE’ YANITI: ŞİMDİ BUNLARI BOŞVERİN

Gazete Duvar ve sendika.org’un aktardığına göre, arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrencilerle polis amiri arasında da ‘hukuk’ tartışması yaşandı. Gençler, ‘burada oturmanız yasak’ diyen amirden nöbetin engellenmesi ve gözaltıların hukuki gerekçesini açıklamasını istedi. Amir ise “Şimdi bunları boş verin, dağılmanız gerekiyor, 5 dakikanız var” dedi.
 
ARAÇLARDA VE HASTANE GİRİŞİNDE DARP

İzmir’de polis, gözaltına aldığı öğrencileri sağlık kontrolü için götürdüğü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Eski adıyla Yeşilyurt Devlet Hastanesi) girişinde de darp etti. Gözaltı minibüsündeki öğrenciler bu görüntüleri ‘Gözaltında işkence var’ diyerek sosyal medyada paylaştı. Görüntülere göre polisler yere yatırdıkları öğrenciye şiddet uygulayarak ters kelepçe takıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ