Erdoğan-Biden görüşmesinde S-400’lerde çözüm yok: “24 Nisan hamdolsun hiç gündeme gelmedi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile samimi bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Doğrudan diyalog kanallarını açık tutmak konusunda mutabık kaldık. Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi.AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’la bugün yaptığı görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında iki ülke arasında en büyük sorun kaynağı olan S-400 füzeleri meselesinde Türkiye’nin görüşlerini kendisine söylediğini ve tarafların Savunma Bakanları arasında konuyu görüşmeye devam edeceklerini söyledi. Erdoğan’ın bu açıklaması görüşmede ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasına neden olan bu kritik konuda bir ilerleme sağlanamadığı şeklinde yorumlandı.

“HAMDOLSUN GÜNDEME GELMEDİ”


Erdoğan’ın basın toplantısında yaptığı en çarpıcı açıklamasını, Ermeni soykırımı meselesinin bir buçuk saat süren görüşmede gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soruya “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” şeklinde cevaplamasıyla verdi. Oysa Erdoğan Brüksel’e gitmeden önce havaalanında yaptığı basın toplantısında “Maalesef çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil” demişti.“DAHA ÖNCEKİ GÖRÜŞÜMÜZ NEYSE ONU İFADE ETTİM”

Erdoğan, S-400 savunma sisteminin konuşulup konuşulmadığına dair bir soru üzerine “S-400 konusunda bizim daha önceki görüşümüz neyse onu ifade ettim, F-35 ile ilgili görüşümüz neyse onu da ifade ettim. Savunma sanayii ile ilgili olarak müşterek yapabileceğimiz adımlar nedir, onları ifade ettim. Tabii bu süreç burada bitmiyor, bakanlarımız görüşmeleri neticesinde bu süreci sağlama bağlayacaktır” dedi.

Erdoğan, Joe Biden uzun yıllara dayalı dostluğunun olduğunu belirterek, “Biden ile kapsamlı görüş alışverişinde bulunduk. Görüş ayrılığı yaşadığımız meseleleri ve işbirliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Etkin işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz coğrafyalarda çalışmalarımızı konuştuk.” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ekonomik potansiyelin hayata geçirilmesi için atılabilecek adımları konuştuklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:  “Doğrudan diyalog kanallarını açık tutmak konusunda mutabık kaldık. Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Her alanda verimli bir işbirliği dönemine başlama noktasında güçlü bir iradenin olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde işbirliğimizi artıracağız. Çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, tam tersi işbirliği alanlarının daha zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz.”

‘MACRON İLE GÖRÜŞMELERE DEVAM EDECEĞİZ’

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmeyle ilgili olarak ise, “Fransa’yla da bugünkü görüşmemizde özellikle ikili görüşmelerimizin ciddi bir dayanışma içerisinde devamında mutabık kaldık. İslam karşıtı anlaşılmaların kendisi açısından yanlış olduğunu, benim İslam’a karşı olmamın mümkün olmadığını, bunu bana ısrarla söyledi. Bu süreç içerisinde bazı mahfiller bu tür şeyleri uydurdular ama benim İslam’a karşı olmam söz konusu değildir ve bunu bir dost olarak size söylüyorum dedi. Dedim ki böyle olduğuna göre bundan sonraki süreçte de bunları taziye edecek açıklamalar olursa çok çok isabetli olur Vatandaş olarak söylemiyorum ama Fransa’da bugün 750 bin Müslüman var. Bunu Türklerin dışındaki Faslısı Cezayirlisi Tunuslusu katarsak rakam daha da ileri gidebilir. Bu konuyla ilgili olarak da kendisi hassasiyetini ifade etti.” dedi.

Erdoğan, Macron ile görüşmede, “Suriye ve Libya konusunda müşterek bir çalışmayı yapabilir miyiz, bunun üzerinde durduk. Biz bunun üzerinde daha rahat, yapabiliriz dedik. Görüşmelerimizi devam ettireceğiz.” diye konuştu.

MİÇOTAKİS’E ÖZEL HAT TEKLİFİ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile güzel bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Ege’de olsun, gerek diğer bölgelerde olsun bundan böyle ben de kendisine şunu söyledim: Üçüncü ülke veya kişileri karıştırmayalım, bu tür sıkıntılı anlar olduğunda siz beni özel hattan rahatlıkla arayın, ben sizi arayayım, böylece herhangi bir sıkıntı yaşamadan Türkiye Yunanistan olarak adımlarımızı atalım.”dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ