Erdoğan "alçak" diyebilirmiş

Erdoğan'a fikrini beğenmediği insanlara "alçak" deme özgürlüğü mahkeme tarafından verilmiş oldu.
Akademisyen Baskın Oran'ın, Recep Tayyip Erdoğan'a karşı açtığı tazminat davasının duruşması, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Prof. Dr. Oran, akademisyenlerin yayınladığı "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sarf ettiği "Alçak, zalim, cahil, ruhu kirlenmiş, karanlık aydın" şeklindeki sözlerinden ötürü 10 bin TL'lik tazminat davası açmıştı.

Dava duruşmasına, davacı Baskın Oran ile vekili Oya Aydın ve davalı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vekili Tuğba Sağlam Eker katıldı.

'HALK BİRBİRİNİ ÖLDÜRÜR'


Duruşmada söz alan Oran, "Sayın Erdoğan milyonlarca kişinin önünde 'alçak' diyerek 'aydın müsfetteleri güruh' ve 'vatan haini' diyerek akademisyenler açıklaması imzacılarına hakaret etmiştir, bir Cumhurbaşkanı bunun yaparsa halk birbirini öldürür" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın binlerce kişiye sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle hakaret davası açtığını hatırlatan Oran, "Bu kişiler anında tutuklanmıştır. Benim söyleyeceklerim bundan ibarettir" diye belirtti. 

Davalı vekili Aydın da, davanın kabul edilmesi talebinde bulunarak, "Hem ifade özgürlüğü engellenmiş hem de kişisel hakları saldırıya uğramıştır. Davamız kabul edilsin. Dosyada kişilerin ekonomik ve sosyal durumlarının araştırılmasından başka bir eksik yoktur" şeklinde konuştu. 

Erdoğan'ın vekili Eker ise, davanın reddine karar verilmesini talep etti.

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, davanın reddine ve sair hususların gerekçeli kararda açıklamasına karar verdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ