Durumları acil! Yunanistan’daki hasta mülteciler için yardım kampanyası başlatıldı

Türkiye’den Yunanistan’a sığınmak zorunda kalan hasta mülteciler için yardım kampanyası başlatıldı.

Ciddi sağlık sorunlarına rağmen Türkiye’den göç etmek zorunda kalan hasta mülteciler Yunanistan’da yardım bekliyor.

HASTALARLA TEK TEK GÖRÜŞÜLDÜ


Merkezi ABD’de olan insan hakları kurumu Advocates of Silenced Turkey (AST), hasta mültecilerin sağlıklarına kavuşabilmesi bir yardım kampanyası başlattı. İlk etapta durumu acil olan 15 hasta için bu kampanyayı başlattıklarını söyleyen AST’nin Başkanı Murat Kaval, tedaviye muhtaç daha birçok hastanın bulunduğunu belirtti. 15 hasta için 160 bin dolara ihtiyaç olduğunu belirten Kaval, bugüne kadar bu miktarın yarısını toplayabildiklerini söyledi.

Hastalarla bire bir görüşerek, belgelere dayanılarak kampanya başlattıklarını ifade eden Kaval, Gofundme’deki kampanya sayfalarında güvenlik gerekçesiyle bazı hastaların gerçek isimlerinin ve soyadlarını yazılmadığını da sözlerine ekledi. İşte o hastalar:

SİNEM VE MERYEM YÜRÜMEK İSTİYORÜçüz olarak dünyaya gelen 7 yaşındaki Sinem ve Meryem serebral palsi hastası (beyin felci). 8 aydır Atina’da yaşıyorlar. 10 yaşına kadar ameliyat olurlarsa yürüyebilme şansları var. Yürüyebilmeleri için acil ameliyat olmaları ve iyi bir fizik tedavi almaları gerekiyor.

9 AMELİYAT GEÇİRDİ

Yüzde 52 engelli olan ve doğuştan tek böbreğiyle yaşayan Melek Hanım’ın hipertansiyon, şeker ve Akdeniz ateşi rahatsızlıkları bulunuyor. Bugüne kadar 9 kez ameliyat olan Melek Hanım, 10 aylık cezaevi sürecinden sonra Atina’da oğlu ile yaşıyor. Eşi de 3,5 yıldır cezaevinde.

6 AYLIKKEN HAPSE GİREN MEHMET BEBEK

28 haftalıkken dünyaya gelen Mehmet Bebek, doğumda oluşan rahatsızlıklar nedeniyle uzun süre yoğun bakımda kaldı. Daha 6 aylıkken annesiyle birlikte cezaevine girdi. Serebral palsi (beyin felci) teşhisi konulan Mehmet Bebek, 1 kez gözünden, 3 kez de bacaklarından ameliyat oldu. Türkiye’de uzun süre fizik tedavi gördü. Ailesiyle birlikte yaklaşık 1 yıldır Atina’da yaşayan Mehmet Bebek, yeniden ameliyat olmak zorunda kaldı. Tedavisi daha bitmedi. Gerekirse tekrar ameliyat edilecek.

BEYNİNDE TÜMÖR VAR

Beyninde tümör olan Meryem Hanım, iki çocuğunu ve hapisteki eşini Türkiye’de bırakıp 4 yaşındaki kızıyla Yunanistan’a göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık 10 aydır Atina’da yaşıyor. Aynı zamanda vertigo ve yüksek tansiyon hastası olan Meryem Hanım’ın, tümör nedeniyle en kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor.

CİĞERİNDE KİST OLAN SERHAT BEBEK

Annesiyle birlikte cezaevinde kalan Serhat’ın 4 yaşında başlayan şiddetli ağrılar sonucunda ciğerinde kist olduğu ortaya çıktı. Annesi ve iki kardeşiyle birlikte yaklaşık bir yıldır Atina’da yaşayan Serhat’ın sağlığına kavuşabilmesi için acil tedaviye ihtiyacı var. Serhat’ın babası ise hala Türkiye’de cezaevinde.

CEZAEVİNDE KANSER OLDU

Beş yıl içinde cezaevlerinde birçok insan kanser oldu. Bu hastaların kimi duyuldu kimi de sessiz sedasız bir köşede beklemeyi tercih etti. 8 aydır Atina’da yaşayan İsa bey, cezaevinde apandist kanserine yakalandı, bir yıl süren başvuru sürecinden sonra tahliye edildi. 30 yaşındaki İsa bey, acilen tedavi olması gerekiyor.

BACAKLARINDAN 8 KEZ AMELİYAT GEÇİRDİ

Kalçası çıkık olarak dünyaya gelen 51 yaşındaki Yasemin hanım yüzde 47 engelli. Bacaklarından 8 kez ameliyat oldu. Sol bacağı 10 cm kısa olduğu için 5 kez daha ameliyat geçirerek protez bacaklarıyla yaşamak zorunda kaldı. 17 Aydır Atina’da yaşıyor. Daha iyi yürüyebilmesi için özel medikal ayakkabıya ve fizik tedaviye ihtiyacı var.

KARACİĞER NAKLİ BEKLİYOR24 yaşındaki Mehmet Bey, cezaevinden çıktıktan sonra hastalandı. 9 aydır Atina’da yaşamak zorunda kalan Mehmet Bey’in acilen karaciğer nakli olması gerekiyor. Ayrıca yemek borusundaki varislerinde kanama olduğu zaman ölüm riski bulunuyor.

SIRTINDA KESEYLE DÜNYAYA GELDİ

Sırtında kese ile dünyaya gelen Taha bebeğe anne karnındayken meningomyosel (omurilik kanalı adı verilen bölgesinin açıkta kaldığı bir rahatsızlık) ve hidrosefali (beyin sulanması) teşhisi konuldu. Ayrıca kalça çıkıklığı mevcut. 2 ameliyat geçiren Taha bebek, şu an ayaklarını hissetmiyor. Özel gereksinim raporu bulunan Taha bebeğin beyin cerrahi, nöroloji, üroloji, nefeoloji ve ortopedi bölümlerinde düzenli takibinin yapılmasına, medikal malzemeye ve fizik tedaviye ihtiyacı var.

17 AY CEZAEVİNDE KALDI, BEYNİNDE TÜMÖR ÇIKTI

17 ay cezaevinde kalan Fatma Hanım’ın beyninde hipofiz bezi tümörü bulunuyor. 7 aydır Atina’da tek başına yaşayan Fatma Hanım, tümör nedeniyle oluşabilecek bağırsak kanseri ve görme kaybı nedeniyle acilen tedavi olmayı bekliyor.

KALP AMELİYATI OLDU, HASTANEDEN ÇIKINCA GÖZALTINA ALINDI

Türkiye’de yaşadığı sıkıntı ve stres nedeniyle kalp krizi geçiren Halit Bey, kalp damarlarının yüzde 97’si kapalı olduğu için kalp ameliyatı oldu. Hastaneden çıkıp eve geldikten 1 saat sonra polisler eşini ve kendisini gözaltına aldı. Bir yıldır Atina’da yaşayan Halit Bey’in, tedavisine devam edebilmesi için ilaçlarını almaya ihtiyacı var.

4 YILDIR AİLESİNDEN AYRI, ATİNA’DA KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYORDört yıldır ailesinden uzakta olan ve iki yıldır da Atina’da yaşayan Gül Hanım’ın geçirdiği kanser tedavisinden sonra tekrar oluşan rahatsızlıkları için acilen ameliyat olması gerekiyor.

8 AYDIR ÇOCUKLARIYLA ATİNA’DA

Eşi yaklaşık 5 yıldır cezaevinde bulunan Neşe Hanım, 8 aydır çocuklarıyla Atina’da yalnız yaşıyor. Kalp kası kalınlaşması bulunan Neşe Hanım, Atina’dayken aniden hastalanınca rahatsızlığını öğrendi ve acilen tedavi olması gerekiyor.

TEKERLEKLİ SANDALYEYLE YUNANİSTAN’A GEÇTİ

12 yaşındaki Nezaket’e anne karnındayken omurilik açıklığı, skolyoz teşhisi konuldu. Ayağındaki şekil bozukluğu nedeniyle yürüyemeyen Nezaket, 1 yıl cezaevinde kalan babasıyla birlikte Yunanistan’a geçti. Yaklaşık 10 aydır Atina’da yaşayan Nezaket’in ameliyat olması gerekiyor. Acilen yeni bir tekerlekli sandalyeye, medikal malzemeye ve yoğun bir fizik tedaviye de ihtiyacı var.

KAMPANYAYA BAĞIŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ