Diyanet casuslarını geri çağırdı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, Almanya’da “casusluk faaliyetleri" yürütürken Alman istihbaratı tarafından suç üstü yakalanan imamları yargıdan kaçırmak için görevlerine son vererek geri çağırdı.
Almanya’daki Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görev yapan 13 imamın Hizmet hareketine gönül verenler ve Erdoğan muhalifi Müslümanlarla ilgili Ankara’ya bilgi notları göndererek “casusluk" yaparken yakalanmasının ardından kriz derinleşti.

Federal Başsavcılığın, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Almanya’ya görevlendirilen bu imamlar hakkında yürüttüğü soruşturmada kritik bir noktaya geldiği ve casuslukla suçlanan imamların yargılanması için düğmeye basma ihtimalinin güçlendiği öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise casuslarının Almanya’daki görevlerine son verdi ve Türkiye’ye geri çağırdı.


DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Federal Başsavcılık’ın casusluk iddiaları soruşturmasında ciddi bulgulara ulaşması Berlin siyasi kulislerini hareketlendirdi. Bu hareketlilik Başbakan Angela Merkel’ın 2 Şubat’taki Ankara ziyaretinin hemen öncesinde yaşanırken, Diyanet İşleri Başkanlığı skandala konu olan ve sayıları onlarla ifade edilen imamları Türkiye’ye çekme kararı aldı.

DW’ye konuşan DİTİB yetkilileri söz konusu imamların görevlerine son verildiğini doğrularken, Almanya genelinde kaç imamın görevine son verilerek Türkiye’ye geri çağrıldığıyla ile ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ