Danıştay’dan 5 yıl sonra ilk karar: Yargıdaki ‘soykırım’ itiraf edildi

Danıştay, 5 yıl sonra HS(Y)K tarafından ihraç edilen 4 bin 500 civarında yargıç ve savcıdan biri hakkında mesleğe iade kararı verdi. Bu karar sadece ilk olması bakımından değil, ‘insanlığa karşı suçun itirafı’ olması açısından da önemli.

Zira davacının ‘tanık’ olarak dinlenmesini istediği hakim ve savcılar, 2014 HS(Y)K seçimlerinde iktidar destekli Yargıda Birlik Platformu’nun adaylarına oy vermeyenlerin tek tek fişlendiğini resmen itiraf ediyor. Bizzat şu anda yargıda görevli isimlerin ifadelerine göre sadece YBP’ye oy vermeyenler değil, oy istendiği zaman sessiz kalanlar da meslekten ihraç edilmiş.

Tr724'ten İlker Doğan'ın haberine göre 15 Temmuz sonrası iktidarın ilk operasyon yaptığı kurumlardan biri de yargıydı. 15 Temmuz’dan hemen sonra, bir gecede 2745 hakim ve savcı hukuksuz bir KHK’yla ihraç edilmişti. Yüzlercesi ise tutuklandı. O kadar hakim ve savcı ile ilgili soruşturma ne zaman yapılmıştı?


Bugün ihraç yargı mensubu sayısı 4 bin 500’ü geçmiş durumda. Yüzlerce hakim savcı yıllardır tutuklu. Onlarcası tek kişilik hücrelerde tutuluyor. Yetişmiş hakim ve savcıların yerleri ise liyakatsiz militanlarla dolduruldu.
İNSANLIĞA KARŞI SUÇUN DELİLLERİ TOPLANIYOR

İnsan Hakları Savunucusu hukukçu Dr. Gökhan Güneş, kişisel sosyal medya hesabında çok önemli bir kararı paylaştı. Güneş’in paylaşımlarına göre Danıştay, 5 yıl sonra bir hakimi görevine iade ediyordu. İhraç edilen 4 bin 500 hakim ve savcıdan biriydi ihraç edilen kişi.TANIK İFADELERİ ‘SOYKIRIMIN’ İTİRAFI

Karar, bu anlamda bir ilk olma özelliği taşıyor. Ancak kararı önemli kılan sadece ‘ilk’ olması değil. Danıştay kararını ve kararda yer alan tanık ifadelerini okuduğunuzda, 15 Temmuz sonrası 4 bin 500’e yakın hakim ve savcının ‘hiçbir somut delil olmaksızın’ (bazılarının da yanlışlıkla) ihraç edildiğini görüyorsunuz. Halen yargıda görev yapan isimlerin ‘tanık’ ifadesinde ihraç edilen hakim ve savcıların hangi kriterlere göre belirlendiği net olarak ortaya çıkıyor.KRİTİK EŞİK 2014 HS(Y)K SEÇİMLERİ

AKP rejimi, 2014 yılında yapılan HSYK seçimleri önemsiyordu. Söz konusu seçimler yargıyı tamamen ele geçirmenin de önemli basamaklarından birini oluşturuyordu. İktidar destekli Yargıda Birlik Platformu’na bağlı hakim ve savcılar, seçimleri almak için yoğun çalışıyor, insanları arıyor, YBP’ye oy vermeleri konusunda baskı yapıyordu. Bunu bizzat tanık ifadelerinde de görüyorsunuz. İşte 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen binlerce hakim ve savcı bu seçimdeki tavırlarına göre fişlenmişti.

‘YARGIDA BİRLİK’ İÇİN OY İSTEDİK, SESSİZ KALDI

Danıştay kararında ifadesine başvurulan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.Ö., HSYK tarafından meslekten çıkarılmasına karar verilen meslektaşı için şunları söylüyor: “2014 yılı HSYK seçimleri öncesinde Gevaş’a 3-4 kez gittim. Oradaki meslektaşlarımız le HSYK seçimleriyle alakalı konuştuk. Van Cumhuriyet Başsavcımız S.D ile YBP adaylarına destek olmalarını istedik. Hatta (ihraç edilen hakime) ‘Sen de Elazığlısın, YBP listesinde çok Elazığlı var’ dedim. Her seferinde sessiz kaldı. HSYK seçimlerinde hangi adaya oy vereceğini söylemedi.”YALAN İFADEYLE, SİVİL ÖLÜME MAHKUM EDİLDİ

A.Ö’nün ifadeleri çok açık. Davacı hakimin sessiz kalması bile fişlenmesi için yeterli görülüyor ve sonrasında ihraç ediliyor. Bu arada A.Ö. ilerleyen dönemde ifadesini değiştiriyor. İsimleri karıştırdığını söylüyor. Gökhan Güneş‘in bu konudaki değerlendirmesi şöyle; “Yani, hala görevde olan bir ağır ceza mahkemesi başkanın yalan ifadesiyle bir kişi meslekten çıkarılıp sivil ölüme mahkum edilmiştir.”

YBP İÇİN OY İSTEDİM, İLK ARADIĞIMDA OLUMLU CEVAP VERMEDİ

Danıştay’ın kararında halen Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan T.P.’nin de ‘tanık’ olarak ifadelerine yer veriliyor. O da tıpkı A.Ö. gibi savcı ve hakimlerin HSYK seçimlerindeki tercih ve tavırlarına göre fişlendiğini itiraf ediyor: “2014 yılı HSYK seçim sürecinde HSYK tetkik hakimi olarak görev yapmaktaydım. Aktif olarak Yargıda Birlik Platformu lehine çalışmalar yapıyordum. Tanıdığım meslektaşlarımı arayarak YBP adaylarına oy istiyordum. (İhraç edilen davacı hakimi) de oy istemek için aramıştım. İlk aradığımda net bir cevap vermedi. Tekrar aramak zorunda kalmıştım. Bana, ’Sizin hatırınız için YBP’na oy vereceğim demişti. Ancak ne yönde oy kullandığını bilmiyorum.”YBP OY İSTEYENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Görüldüğü üzere, söz konusu hakim, ‘oy vereceğini’ söylemesine rağmen ihraç edilmiş. Gökhan Güneş, bu durumu şöyle açıklıyor: “Adeta ‘ilk teklifte YBP’ye oy vereceğini söylemediği’ için cezalandırılmıştır. Çünkü davacı hakkındaki diğer ihraç gerekçesi bu ifadedir. Bu ifade, başka HSYK üye adayları için oy istemenin 4500 yargıç ve savcı için ihraç ve hapis cezası anlamına gelirken, YBP’ye oy istemenin nasıl bir ödül olduğunun da ispatıdır. Zira bu ifadeler ve fişlemeler neticesinde hakim savcılar HSYK seçimlerindeki oy tercihlerine göre kategorize ve ardından da bu temelde ihraç edilmişlerdir.”

 

TALİMATLA OY KAYDA GEÇTİ

“Danıştay’ın 5 yıl sonra verebildiği karar işte budur. Danıştay, 2014 yılında sanki bir örgüt varmış gibi YBP adayları dışındaki adaylara oy veren yargıç ve savcıları ‘terörist’ ilan ederek, bu kişilerin masumiyet karinelerini ihlal etmiştir. Ayrıca, kararda anlatılanın tersine örgütlü, sistematik ve yaygın şekilde işlenen insanlığa karşı suçların adeta bir aparatı haline gelen YBP adına nasıl ‘talimatla’ ve ‘ısrarla’ oy istenildiğini bir ağır ceza mahkemesi başkanı ve başsavcı anlatımıyla kayda geçirmiştir.”

DOSYALARIN HEPSİ BOZULACAK

“Danıştay’da bilmektedir ki, bu dosyada olduğu gibi diğer 4.500 dosyada da sonradan eklenen delillerle bir yargıç ve savcının ihracı mümkün değildir. Danıştay, bu dönemdeki misyonuna uygun olarak dosyaları olabildiğince bekletmektedir. Ancak, ne yaparsa yapsın en sonunda bu dosyaların hepsi bozulacak ve fişlemelerle ihraç edilen yargıç ve savcılar başta olmak üzere tüm kamu görevleri görevlerine iade edileceklerdir. Fakat, bu hukuksuzluklara yol verip insanlığa karşı suç işleyen yargı mensupları adil şekilde yargılanıp en ağır şekilde cezalandırılacaklardır.”
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ