Çiçek: Siyasetçilerin araçlarında çantalar dolusu parayı görmezden gelebilir misiniz?

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker’in iddiaları için, “Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var, bunu görmezden gelebilir misiniz?” ifadesini kullandı.


Çiçek, daha Önce de Peker’in iddiaları için “Binde biri bile doğruysa felaket, savcılar harekete geçmeli” demişti.

Organize suç örgütü lideri değil “elemanı” olduğunu belirten Sedat Peker’in açıklamalarına AKP cephesinde sessizlik ve yalanlama ile karşılık verilirken ilginç bir çıkış eski TBMM Başkanı, Adalet Bakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek’ten geldi. Çiçek, isim vermeden Peker’in iddiaları için “Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var, bunu görmezden gelebilir misiniz?” sorusunu sordu.


Cemil Çiçek, daha önce de Peker’in iddiaları için “Videoları seyreden, gazetede okuyan savcıların harekete geçip gereğini yapması gerekir. Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır. Binde birken önünü alamazsanız, bu yüzde bir, sonra onda bir olur sonra bir bakarsınız ki bütün vücudu kaplamış” demişti.

BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NASIL SEÇİLİYOR?

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, Çiçek’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasında bir siyasi etik yasası çıkarılması talebi üzerine aradığını belirterek o görüşmeye ilişkin notları okurlarıyla paylaştı. Taşgetiren’in aktardığına göre Cemil Çiçek, “siyasetin finansmasına” dikkat çekerek, “Bir büyükşehir başkanlık seçimi için 50-60 milyonluk bir harcamayı göze almak lazım. Seçim büroları, -mesela sadece Ankarada 800 büro açmak gerekiyor- orada istihdam edilecek kişiler, bilboardlar, afişler, otobüs kiralamaları, miting organizasyonları, yemeler içmeler, kamuoyu araştırmaları vs… Seçildiğinizde aldığınız maaş belli. Bununla o masraflar karşılanmaz. Kaçınılmaz olarak birilerinden yardım alırsınız. O yardımlar seçildikten sonra imar düzenlemeleri, kaçak katlar olarak fatura edilir… Siyasetin finansmanı, partilerin finansmanı, adayların finansmanı… Bu üç konuda şeffaflık önemli. ABD gibi bazı ülkelerde bu konu yasalarla düzenlenmiş. Belli ölçüde şeffaflık sağlanmış” ifadelerini kullandı.

SİYASİ ETİK YASASI ÇIKARILMAK İSTENİNCE “SİYASETTE ADAM KALMAZ” DİYE REDDEDİLMİŞ

Cemil Çiçek, Bahçeli’nin sözünü ettiği “siyasi etik yasası” için daha önce partinin uzlaşma içine çalışma yaptığını ancak hayata geçirilmediğini de açıklayarak, “Biz geçmişte, Yeni Anayasa için dört parti arasında -Ak Parti, CHP, MHP, HDP- uzlaşma komisyonu kurulduğunda üç konu üzerinde çalıştık. Yeni anayasa, -59 madde için uzlaşma sağlanmıştı- İç Tüzük ve Siyasi Etik yasası. Siyasi Etik Yasası komisyonuna Ak Parti’den Köksal Toptan, CHP’den Oktay Ekşi, MHP’den Sümer Oral ve HDP’den Adil Zozani seçilmişti. 3-4 maddelik bir yasa öngörülüyordu. Bu ölçüler gelirse siyasette adam kalmaz, denilerek reddedildi” dedi.

PEKER’İN İDDİALARI

Cemil Çiçek, Sedat Peker’in AKP MKYK Üyesi Metin Külünk’e çanta çanta para verdiğine dair açıklamalarını da isim vermeden göndermede bulunarak, “Bu söz söylenmişse bir ihtiyaç olduğu için söylenmiştir. Ortalıkta siyasetçilerin araçlarına çantalar dolusu para konulduğu iddiaları var. Bu iddia suç örgütü lideri olarak tanıtılan birisine ait. Bunu görmezden gelebilir misiniz?” sorusunu sordu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ