‘Cezaevinde faturalar dışında hesaplarımızdan para çekiliyor’

Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulanan Derya Taşkıran adlı kadın, hesaplarından faturalar dışında kesinti yapıldığını fark ettiklerini söyleyerek, yaşanan hak ihlallerine dikkati çekti.


Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulanan Derya Taşkıran, cezaevindeki hak ihlallerini yazdığı bir mektupla duyurdu. Cumhuriyet’e gönderdiği mektupta Taşkıran, “Her ay elektrik faturası kesiliyor. 3 ay boyunca elektrik faturası getirmediler. 3 ay sonra toplu halde faturaları getirerek belli bir tarihe kadar ödememiz istendi. Hesaplarımızdaki paranın büyük bir kısmını tek seferde faturalara vermek zorunda kaldık” dedi.

SİSTEMATİK HAK İHLALLERİ SÜRÜYOR


Cezaevinde temel haklarını kullanamadıklarını dile getiren Derya Taşkıran, “Faturalar dışında hesaplarımızdan para çekildiğini fark ettik, düzeltilmesini istedik. Fakat ‘kontrol edemeyiz’ dediler” ifadelerine yer verdi. Taşkıran, ayrıca ihtiyaçları olan “cımbızın” kantinde satılmadığını, televizyonda belli sayıda kanalları izleyebildiklerini, kantine gerekli kırtasiye malzemelerinin getirilmediğini, kitaplara ulaşamadıklarını ve mektuplarının sistematik şekilde karalandığını aktardı. Telefon haklarının tam olarak uygulanmadığını da aktaran Taşkıran, keyfi disiplin cezalarının verildiğini yazdı.

ÖDEMEZLERSE KESİNTİ YAPILIYOR

Taşkıran’ın avukat ıRefik Atalay ise, cezaevlerindekilerin ödemek zorunda kaldıkları faturalara ilişkin verdiği bilgide, “Aydınlatma dışında kullandıkları elektrik faturalarını ödüyorlar. TV, çay, kahve ısıtıcı vs. için kullandıkları elektrik gideri. Ödemezlerse de dışarıdaki elektrik kesintisi yapılıyor.” dedi.

Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüler, temizlik, giyim, televizyon, buzdolabı gibi teknolojik aletleri de kendileri karşılıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ