Cezaevinde "dayak ekibi" kuruldu

"Kapı açılınca oğlumu tanıyamadım, yarısı yoktu. Asker ve polislerden dayak ekibi kurmuşlar"
Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde oğlu İdris Özdemir'le görüşen Hediye Özdemir, cezaevinde Güneydoğu kentlerinde yaşanan çatışmalarda yaralanan asker ve polislerden bir “dayak ekibinin” kurulduğunu aktardı. 

Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi hükümlü İdris Özdemir, ailesi ile cezaevinde yaptığı görüş sırasında cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Annesi Hediye Özdemir ile görüşen İdris Özdemir, tutuklu ve hükümlülerin tek kişilik hücrelerde haftalardır tutulduğunu ve taleplerine kulak verilmediğini belirtti. 

‘ÇOCUĞUMU TANIYAMADIM’


Oğlunun aktardıklarını paylaşan anne Özdemir, oğlunun kendisine sürekli ölüm tehdidi altında olduklarını ve gardiyanların keyfi uygulamalarına maruz kaldıklarını aktardığını ifade etti. Oğlunu Çankırı’dan Çorum’a sevk edilmesinin ardından ilk defa görebildiğini söyleyen Özdemir, “Uzun zaman kendisinden haber alamadık. Önce telefonla bize ulaştı, Çorum’a sürgün edildiğini söyledi. Sonra Çorum’da görüşüne gittim, hücredeydiler. İlk gördüğümde oğlumu tanıyamadım, çok zayıflamıştı, darp edilmişti. Hücre koşullarında zorlanmıştı, ben oğlumu tanıyamadım. Benim gibi Aydın’dan gelen bir anne de kapının açılmasıyla birlikte çığlık atmaya başladı. O da oğlunu tanıyamadı. Çocuklarımızın yarısı yoktu ortada. Hepsini hücrede tutuyorlarmış. 30 kadar kişiyle aynı cezaevinde olduğunu söyledi. Ama hepsi hücrede tutuluyormuş. Üstlerindeki baskı her hallerinden belli oluyordu” diye konuştu.

'ASKER VE POLİSLERDEN DAYAK EKİBİ'

Cezaevinde oluşturulan ve “dayak ekibi” olarak adlandırılan bir grubun olduğunun aktarıldığını belirten Özdemir, söz konusu ekibin daha önce Güneydoğu kentlerindeki çatışma bölgesinde yaralanan asker ve polislerden oluşturulduğunu, bunun özel bir ekip olduğunu ve şiddet uyguladığını belirtti. Özdemir, ekibin sürekli tutuklu ve hükümlüleri rahatsız ettiğini, hakaretler ettiğini, hücreleri bastığını ve tutukluları darp ettiğini söyledi. 

‘AÇLIK GREVİNE HAZIRLANIYORLAR’

Cezaevindeki tutuklu her türlü psikolojik ve fiziki baskının uygulandığını belirten Özdemir, yine yıkanmalarına izin verilmediğini, yıkanmaya götürmeleri durumunda da 4 dakika süre tanıdıklarını ve suları kapattıklarının aktarıldığını ifade etti. Tutukluların açlık grevine girmeye hazırlandığını belirten Özdemir, açlık grevine girerek direnmekten başka bir yol kalmadığını aktardıklarını söyledi. Oğlunun, birbirleriyle görüşmelerine kesinlikle izin verilmediğini ancak buna rağmen yeni getirilenlerin olduğunu bildiklerini aktardığını belirten Özdemir, hücre uygulamasının tecrit içinde tecrit olduğunun kendilerine aktarıldığını ve kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunulduğunu söyledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ