Çeşme’den rant akıyor: 24 adet lüks villa inşaatına başlandı

Turistik bölgelerdeki kaçak yapılaşmalara bir yenisi daha eklendi. Adres bu kez Çeşme oldu.


İddiaya göre, Çeşme’de hayata geçirilen Alaçatı Port kaçak yapılaşmayla başladı.  Sulak alanda, 24 adet lüks villa inşaatına başlandı.S kotu derinleştirilerek kanal açıldı. 

Uygulamanın yasa dışı faaliyet olduğu belirtiliyor. 


Açıklamalar Mimarlar Odası ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri’nden geldi. 

Alaçatı Mahallesi'nin liman mevkiindeki ilk inşaat faaliyetleri, Muhittin Dalgıç'ın belediye başkanı olduğu 2004 yılında başlamıştı. Bölgeye çok sayıda lüks villa yapılmış, denizden sulak alana doğru kanal açılarak evlerin önüne yatların girebilmesi sağlanmıştı.

Sözcü’nün haberine göre şimdi de kanalın karşı kıyısında su kotunu derinleştirmek için kazı faaliyeti başlatıldı.

Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası, Alaçatı Sulak Alanı'nda kıyı kenar çizgisi tespiti yapılmadan inşaat faaliyetlerine başlandığını açıkladı. Doğal yapıya yönelik bu müdahalenin hukuksal dayanağının bulunmadığı ve alanın koruma – kullanma dengesinin geri dönülmesi mümkün olmayacak şekilde bozulacağı bildirildi.

Açıklamada, alanın 150'den fazla kuş türünün üreme ya da mola ve beslenme yeri olduğu vurgulandı. Bununla birlikte, su yılanı ve bilimsel çalışmalar ile saptanan endemik flora ve faunaya sahip olduğu kaydedildi. Bölgede daha önce yaşanan süreç hatırlatılarak, Alaçatı Port'ta onaylanan imar planları ve kıyı kenar çizgisi değişikliği sonucunda yapılan fiziki müdahaleler nedeni ile sulak alanın ekolojik yapısının zaten olumsuz etkilendiği belirtildi.

16 Nisan 2021 tarihinde meydana gelen hortum felaketine işaret edilerek, yapılan inceleme sonucunda, sulak alandaki doğal yapının bozulmasının hasar boyutunu yükselttiğinin tespit edildiğine dikkat çekildi. “Söz konusu alanının, toplum ve doğa yararı doğrultusunda değerlendirilmesi gerekirken, sermayenin talepleri doğrultusunda müdahaleye uğraması hiçbir şekilde kabul edilemez” denildi.

Meslek odaları, Alaçatı Port'ta kıyı kenar çizgisi belirleme işleminin, özel çıkarlar için yürürlükte bulunan mevzuat ve kamu yararına açıkça aykırılığı nedeni ile İzmir 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ve sonrasında yeni bir kıyı kenar çizgisi belirlenmediğini ifade etti.

Söz konusu alandaki yapılaşma faaliyetini Alaçatı Turizm AŞ gerçekleştiriyor. İnşaat alanının büyüklüğü 4500 metrekare. Sulak alandaki kanal genişletme ve derinleştirme çalışması bu ultra lüks villaların önüne yat yanaşabilmesi için yapılıyor. Alana 24 adet tripleks villa yapılıyor.

Port Alaçatı, merkezi İstanbul’da yer alan Alaçatı Turizm Yatırım ve İşletme A.Ş tarafından hayata geçiriliyor. Bu şirketin yüzde 51’i işadamı Aykut Mutlu’ya, yüzde 14’ü Agrilya Turizm’e, yüzde 10’u işadamı Kenan Suiçmez’e, yüzde 10’u projeyi inşa eden Ant Yapı’ya, diğer yüzde 10’u ise Yves Spoerry’e ait. Yüzde 5 hisse ise belediye şirketi olduğu söylenen Alataş Alaçatı İmar İnşaat’a ait.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ