Bu füze yandaşları birbirine düşürdü

Star, ABD'nin Manpads füzelerini PKK'ya vereceğini söyleyerek sert çıktı. AA ise muhaliflere verecek diye bayram yaptı.
ABD Başkanı Barack Obama, Dışişleri ve Savunma bakanlıklarına gönderdiği genelge ile Suriye’de “terörle mücadele eden” gruplara silah yardımı yapılmasına dair tüm kısıtlamalarını kaldırdı. Obama’nın imzası bulunan kararda “ABD operasyonlarına yardım eden yabancı güçler, düzensiz güçler, gruplar ya da bireylere savunma malzemelerinin tedariği” ifadesi kullanıldı.

Obama’nın silah yardımı kısıtlamalarını kaldırmasından saatler sonra ABD Savunma Bakanlığı’nın 619 milyar dolarlık 2017 bütçe tasarısı Senato’da kabul edilerek Beyaz Saray’a gönderildi.
Tasarıya son anda eklenen “belli koşullara bağlı olmak kaydıyla Suriye’deki muhaliflere ‘taşınabilir hava savunma füzeleri’ (MANPADS) verilmesini”içeren bir madde ise Obama’nın imza attığı kararla paralellik taşıdı.
Trump’ın ne yapacağı belirsiz ama tarih dikkat çekici

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump’ın bu yetkileri ne ölçüde ve nasıl kullanacağı ise belirsizliğini koruyor. Trump daha önceki açıklamalarında “Suriye’deki muhalif grupları yeterince tanımadıklarını, kimlere destek verip vermemeleri gerektiğini kararlaştırmanın kolay olmayacağını” söylemişti.
Buna karşın kararın, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’ya yönelik Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun kuşatmaya yönelik ilk hamlesinin bitirildiğinin ve ikinci hamle için hazırlıklara başlandığının ilan edildiği gün alınması da kayda geçti.

AA “MUHALİFLERE“ DİYE UMUTLANDI

Suriye’deki cihatçı çetelere ilişik Saray medyası ise ABD’nin bu iki hamlesine farklı refleksler verdi.
Anadolu Ajansı “Suriyeli muhaliflere 2017’de MANPAD verilebilir” başlıklı haberinde cihatçılar için yeni bir umut kapısı araladı:
Tasarının, (güvenlik kontrollerinden geçmiş) Suriyeli muhaliflere “taşınabilir hava savunma füzeleri” verilmesini engelleyen ilgili bölümüne getirilen istisna ile bu füzelerin verilebilmesinin önü açıldı.

STAR “ PKK’YA VERİLİYOR“ DİYE PANİK YAPTI
Star gazetesi ise “PKK’ya füze geliyor” başlıklı haberinde kesin bir dil kullanarak MANPADS yardımının QSD’ye yapılacağını iddia etti. ABD Senatosu kararını “skandal” olarak nitelendiren gazete şu ifadeleri kullandı:

Salt çoğunluğun yeteceği karar oylaması sonucunda da ABD yönetiminin DEAŞ ile mücadele ettiği gerekçesiyle Türkiye’yi bölmeye amaçlayan PYD/PKK’ya Stinger verilmesinin kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Suriye’nin kuzeyinde bazı bölgeleri kontrol eden PYD/PKK’ya karşı ne ABD, ne Esad yönetimi ne de Rusya tarafından bir hava saldırısı tehdidi bulunmuyor. DEAŞ’ın ise uçak ve helikopteri bulunmuyor. Sadece bölgede askeri faaliyet yürüten TSK, PYD/PKK’ya karşı hava harekatı düzenliyor. ABD’nin PYD/PKK’ya Stinger füzesi vermesi, terör örgütünün de bu füzeleri kendisine hava akınları düzenleyen TSK’ya karşı kullanabileceği anlamına geliyor. PYD’nin Stinger’ları PKK’ya vermesine de kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda, Stinger’ların Suriye, Irak ve Türkiye’de PYD/PKK karşı hava destekli operasyonlar düzenleyen Türk güvenlik güçlerine karşı kullanılabilme riski oluşuyor.
  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ