​Binali Yıldırım Hollanda'daki denizcilik şirketini kapatabilecek mi?

Yıldırım onlarca gemisiyle Hollanda'da iş yapmaya devam ediyor!
Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan 'miting' krizi akıllara Başbakan Binali Yıldırım'ın Hollanda'da faaliyet gösteren denizcilik şirketini getirdi.

Binali Yıldırım'ın uzun süredir denizcilik sektöründe iş yaptığı biliniyor. Yıldırım şirketleri ve gemileri 17-25 Aralık büyük yolsuzluk soruşturmasında da gündeme gelmişti. 


17 Şirket 30 Gemi!


Uluslararası deniz odalarının kayıtlarına göre, Yıldırım Ailesi’nin doğrudan ve dolaylı olan yaklaşık 17 şirketi ve 30 gemisi bulunuyor.


Taraf'ın haberine göre, Yıldırım Ailesi’nin denizcilik alanındaki yatırımları, acenta ile başladı. Ulaştırma Bakanlığı’ndan önceki dönemlerde Yıldırım ve çocukları küçük feribotlar kiralayarak yük taşıması gerçekleştiriyorlardı. Bu dönemde aileye ait bir gemi bulunmuyor daha çok kiralık feribotlarla işler yürütülüyordu. Yıldırım’ın bakan olmasının ardından ise şirketlerin başına Erkan Yıldırım geçti. Ve kısa süre içinde Yıldırım Ailesi’nin gemileri hem de şirketleri arttı. 


İLK DERİN DENİZCİLİK KURULDU 


Yıldırım ailesinin denizcilik sektöründe doğrudan ve ya dolaylı olarak kontrol ettikleri 17 şirket bulunuyor. İlk şirket kuruluşu ise 6 Şubat 2002 tarihinde Derin Denizcilik ile başladı. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını ise Erkan Yıldırım yapmıştı. Şirketin yönetiminde Binali Yıldırım’ın kızı Bahar Büşra Yıldırım Köylübay, Binali Yıldırım’ın oğlu Bülent Yıldırım, Bülent’in eşi Seda Yıldırım, Büşra’nın kocası Özkan Köylübay da yer aldı. Erkan Yıldırım, 2003’te İtalya’dan 445 bin euroya HAPPY DOLPHİN Feribotunu satın aldı. Feribot için 1.5 trilyon harcandı. Erkan Yıldırım, Vatan Gazetesine o dönemde verdiği röportajda gemiyi İzmir Çeşme’de sahip olduğu iki acentadan kazandığı paralar ile aldığını söylemişti. Derin Denizcilik’in halen Sis ve Son 1 adlı iki gemisi bulunuyor.

Yıldırım Ailesi’nin denizcilik alanında kontrol ettiği doğrudan veya dolaylı şirketlerinin isimleri ise şöyle: “Derin Denizcilik İstanbul, Sefine Denizcilik Yalova, ZealandShipping Hollanda, Q Shipping Hollanda, Castillo Real Estate Hollanda, Baychart İstanbul, Chart-it Hollanda, Ceren Denizcilik İstanbul, North Bulkers Panama, Brother Navigation Marshal Adaları, Zeytin Denizcilik İstanbul, OGEM Marina, Metro Gemi Acentalığı, Eydo Denizcilik, Çağrı Gıda İnşaat, Su Bilgi Teknolojileri, Sekmen Otomotiv.”

Gemilerin isimleri


Yıldırım Ailesi tarafından halen işletildiği öne sürülen 30 geminin bir kısmının özel olarak inşa ettirildiği ve bu kapsamda bazı gemilerin Kore’de yapıldığı kaydedildi. Halen Yıldırım ailesi tarafından işletilen veya sahibi olunan gemilerin isimleri ise şöyle: “MV ZEALAND ALEXIA (DALO Z), MV ZEALAND ALMERE, MV ZEALAND AMALIA, MV ZEALAND AMSTERDAM, MV ZEALAND ARIANE (SYLYANI Z), MV ZEALAND BEATRIX, MV ZEALAND DELILAH, MV ZEALAND JULIANA, MV ZEALAND MAXIMA, MV ZEALAND ROTTERDAM, MV BREADBOX FALCON, MV CELTIC EXPLORER, MV FRANCISCA, MV LEAH, MV MERIDIAAN, MV NEKTON, MV SAMSKIP AKRAFELL, MV SAMSKIP ENDEAVOUR, MV SAMSKIP INNOVATOR, MY LADY DEE, MY LATITUDE, AK ABBA, AK CEREN, AK BROTHER, AK PHOENİCİA, PACİFİC OCEAN, JOHN F, GOLDEN BAY, SİS, SON 1”

YILDIRIM AİLESİNİN HOLLANDA'DAKİ ŞİRKETİ ZARAR ETMESİNE RAĞMEN TİCARETE DEVAM EDİYOR

Hollanda merkezli Het Parool gazetesi Eylül ayında yayınladığı haberde Yıldırım ailesinin Hollanda’nın Almere kentinde kurulu Zealand Shipping adlı denizcililik şirketinin borcunun 100 milyon euroyu geçtiğini şirketinse bu konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadığını ifade etmişti.

Tanrıkulu önerge vermişti

30 Mart yerel seçimlerinde AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım’la ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da Meclis’te soru önergesi vermişti. Önergede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım’ın 30 adet geminin sahibi olduğu, Yıldırım ailesinin doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettiği 17 şirketin olduğu belirtilmişti. 

BİNALİ YILDIRIM HOLLANDA'DAKİ ŞİRKETİNİ KAPATACAK MI?

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda'nın AKP mitingi yapmak için giden Çavuşoğlu'na ve Aile Bakanı Sayan'a izin vermemesinin ardından yaptığı açıklamada, Hollanda'nın bedel ödeyeceğini bu yapılanların karşılıksız kalmayacağını ifade etmişti.

Ancak asıl merak konusu, Türkiye-Hollanda arasındaki kriz bu kadar derinleşmişken Başbakan Binali Yıldırım'ın Hollanda'da faaliyet gösteren denizcilik firmasını kapatıp kapatmayacağı.

BİLAL ERDOĞAN GEMİLERİ SATIP NAKİTE DÖNMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan, Eniştesi Ziya İlgen ve oğlu Necmettin Bilal Erdoğan'ın ortak olduğu BMZ Denizcilik Şirketi'nin mülkiyetindeki bulunan 5 adet kimyasal ürün tankerini geçtiğimi aylarda satarak nakite dönmüştü. 

Gemilerin bir tanesinin 15 milyon dolardan (54 milyon Türk lirası) satıldığı öğrenilmişti. Erdoğan ailesinin satıştan toplam geliri 268 milyon Türk lirası civarında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurtdışında yaşayan oğlu Ahmet Burak Erdoğan'ın ise 'Sakarya' isimli bir kuru yük gemisi bulunuyor.

Kaynak: Haberdar

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ