BBC’de Binali Yıldırım’a altyazı şoku

Başbakan Binali Yıldırım, BBC World News’a Türkiye’de yaşanan gelişmelerle ilgili bir söyleşi verdi.
29 Nisan Cumartesi akşamı yani dün yayınlanan programda Başbakan Binali Yıldırım Türkiye’nin şeffaf demokrasisinden bahsediyordu ki, KJ’de devamlı olarak geçen yazı Wikipedia yasağı ile ilgiliydi.

Binali Yıldırım, söyleşide “Türkiye demokrasinin şeffaflığını” anlattı. Yıldırım’ın söyleşisi boyunca altyazı olarak “Türkiye yetkilileri, gerekçe göstermeden Wikipedia’yı bloke etti” ifadesinin geçmesi dikkat çekti. ​

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bugün wikipedia.org’a erişimin idari tedbir kararı nedeniyle engellendiğini duyurmuştu. Konuya ilişkin olarak BTK tarafından Twitter üzerinde yapılan açıklamada “Türkiye’nin terör örgütlerini desteklediğini belirten içerikler tüm girişimlere rağmen Wikipedia’dan çıkarılmamıştır. Bu içeriklerin doğru bilgilerle düzenlenmesine izin verilmemiştir. https protokolü ile yayın yaptığı için sadece ilgili içeriklerin engellenmesi mümkün olmamıştır. Bu nedenle sitenin tamamına tedbir uygulanmak zorunda kalınmıştır. Bu ve benzeri içerikler ile ilgili Wikipedia editörleri gereğini yapmalıdır.” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ