Babacan: Merkez Bankası arka kapıdan cayır cayır dolar satıyor

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası'nın arka kapıdan döviz satmaya deva ettiğini belirterek, "Son beş ayda 30 milyar dolar sattılar. Adeta bağımlı hale geldiler. Merkez Bankası'nın rezervleri eksi 60 milyar dolarda" dedi.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ülkede yaşanan ekonomik krizin tek sorumlusu tek adam rejimi olduğunu belirterek, “Dolar kurundaki ardışın sebebi de Erdoğan’ın bizzat kendisidir” dedi.

Babacan, partisinin Gaziantep mitinginde yaptığı konuşmasının büyük bir kısmını ekonomik krize ayırdı. Babacan, bu ülkede içi boş baklava satılmaya başladığını belirterek, “Gaziantep’te insanlar baklava alamıyor. İnsanlar Ramazan ayında tatlı alamadı” dedi.

İktidarın ekonomiyi yönetemediğini vurgulayan Babacan, “Son 20 yılın en yüksek enflasyonu var. Derin bir yoksulluk var. İnsanlar çöpten yemek topluyor. 2018’den beri gelen süreçte karnen bu. Tek imzayla yönetilen ülkenin hali bu. Gaziantep’te ailesiyle fıstık, baklava yiyebiliyor mu? İşte durum bu kadar vahim. Bu memlekette içi boş baklava satıyorlar. İnsanlar bayramı tatlı yemeden geçirdi. Ama Beştepe yasayanlar bunu görmüyor” diye konuştu.


Vatandaşın anasının ağladığını kaydeden Babacan, şunları söyledi: “Sayın Erdoğan, gel beraberce Gaziantep’in sokaklarında şöyle bir tur atalım. Tabakhane’de, Cinderesi’nde, Şoför Ali Caddesi’nde, Perilikaya’da, Akyol’da gezelim de esnafın, vatandaşın halini gör. Çok değil 1 saat. Bu memlekette boş tost satışları başladı. Sayın Erdoğan, şu 4 yıllık karnenden haber ver. Karnede hayat pahalılığı var mı? Var. Yüksek enflasyon var mı? Var. Derin yoksulluk var mı? Var. İnsanlar çöpten ekmek topluyor. İşsizlik var mı? Var. Tek imzayla yönetilen ülkenin hâli bu.”

‘SON BEŞ AYDA 30 MİLYAR DOLAR SATILDI’

Merkez Bankası’nın arka kapısından döviz satışının devam ettiğini kaydeden Babacan, “Şu son 5 ayda en az 30 milyar dolar daha döviz yaktılar. Yazık günah. Durmak bilmiyor. Madde bağımlılığına döndürdü işi. Zararlı alışkanlık bataklığına girdiler. İhracatçının dövizinin yüzde 40’ına el koymaya başladılar. Sonra o dövizi arka kapıdan satıyorlar. Doymuyorlar, cayır cayır satıyorlar. Krizlerin ortağı Bahçeli var ya, 2001 krizinde de memleketi mahveden hükûmete ortaktı. Bankaları batırdılar, esnafı borca gömdüler. Bugün Bahçeli hükümete yine ortak ve ülkede yine kriz var.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ