AYM, ‘Cizre bodrumları’nı 21 Nisan’da görüşecek

AYM, Cizre'de 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde 2 ayrı bodrum katında öldürülen kişilere ilişkin davayı 21 Nisan’da görüşecek.


Anayasa Mahkemesi (AYM) Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 79 gün süren sokağa çıkma yasağı döneminde 2 ayrı bodrum katında 7 Şubat 2016’da öldürülenlere ilişkin görülen davayı 21 Nisan’da görüşecek. Kararda, “güvenlik güçlerinin haksız ve orantısız güç kullanımı sonucu meydana gelen yaralanmalar, yaralıların bulundukları yerde ölünceye kadar yaralı ve bitkin bir vaziyette tutulmaları” ifadeleri yer aldı.

Avukat Ramazan Demir’in twitter hesabından “AYM 21 Nisan’da Cizre bodrumlarını görüşecek” paylaşımı ile duyurduğu karar gerekçesinde şunlar kaydedildi:


“Başvuru; idari makamlarca alınan sokağa çıkma yasağı kararının hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, güvenlik güçlerinin haksız ve orantısız güç kullanımı sonucu meydana gelen yaralanmalar, yaralıların bulundukları yerde ölünceye kadar yaralı ve bitkin bir vaziyette tutulmaları, bu kişilerin sağlık hizmetlerine erişmelerine izin verilmemesi, anılan durumun sözü edilen kişilerin yakınlarının ruhsal durumları üzerinde doğurduğu etki, sonuç olarak yaralıların ölmesi, ölenlerin yakınlarının cenazelere uzun süre ulaşamamaları, bahsedilen olaylarla ilgili etkili bir ceza soruşturması yürütülmemesi, güç kullanan kamu görevlileri için cezasızlık hâli yaratılması ve insan hak ve özgürlüklerinin devlet tarafından kötüye kullanılması nedenleriyle yaşam hakkının ve kötü muamele ile temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılması hakkındaki yasakların ihlal edildiği iddialarına ilişkindir.”

NE OLMUŞTU?

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 79 gün boyunca devam edip, 2 Mart 2016’da kaldırıldı. Bu süre zarfında 131 bin nüfusu bulunan ilçenin 11 mahallesi tamamen giriş-çıkışlara kapatılırken, yine telefon, internet ve elektrik hatları kesildi.

Kentin yüksek kesimlerine yerleştirilen tanklarla Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahalleleri top atışlarıyla vuruldu. Yasağın 20’nci gününden sonra ilçeden 110 bine yakın insan göç etmek zorunda kaldı.

CİZRE’DE 288 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Yasak süresince birçok yaralı hastaneye kaldırılamadığı ve ambulans gitmediği için hayatını kaybetti. İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre, kent genelinde 288 kişi hayatını kaybetti

BODRUMLARDA 177 KİŞİ ÖLDÜ

Bunlardan 177’si sığındıkları evlerin bodrum katlarında 7 Şubat 2016 günü hayatını kaybetti. Hazırlanan raporlarda, bodrumlarda hayatını kaybeden insanların önce “ateşli silahlarla öldürüldüğü ardından yakıldığı” bilgileri yer aldı.

Bu bodrumlarda hayatını kaybeden 14 kişiye ait cenazelerin nerede olduğu konusunda ise hiçbir bilgi yok.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ