Avukat Çalıkuşu: AİHM, '15 Temmuz yargısı'nın hukuksuzluğunu tescil etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz sonrası Kanun Hükmünde Kararname ile görevden uzaklaştırılan 427 hakim ve savcının özgürlük ve güvenlik haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

Aralarında gazeteci yazar Ahmet Altan’ın da bulunduğu önemli isimlerin avukatlığını yapan ve süreci yakından takip eden Avukat Figen Çalıkuşu, söz konusu kararın devamının da geleceğini söyledi.

Kronos’un YouTube kanalında ‘Mehmet Şahin’le Gündem’ programında konuşan Çalıkuşu, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğun AİHM tarafından ‘tescil’ edilmiş olmasının üzüntü verici olduğunu anlattı.


Çalıkuşu, “15 Temmuz yargı düzeninin verdiği kararların yasalara, usule, evrensel hukuka uygun olmadığını AİHM karar altına aldı, tescil etti. Karar, özellikle üst düzey yargı mensuplarının tutuklanma usullerinde bu kadar bariz yasalara aykırı davranılmasına dikkati çekiyor. Darbe kalkışmasının olduğu gece gözaltı işlemlerinin başlatılmış olması, suç üstü halinin bulunup bulunmadığı geniş kapsamlı olarak kararda incelenmiş. İlk etapta 427 hakim ve savcının başvurusu için bu karar alınmış. Devamında benzer içerikli dosyalar için de bu tür kararlar gelecek. Keşke yargı ülkemizde bağımsız olmaya başarabilseydi, yargıya keşke bu kadar açık ihanet edilmeseydi. Bunun AİHM tarafından tespit edilip, önümüze konulmuş olması üzüntü verici. (Tutuklamaların hukuksuz olduğunu gösteren karar) Hukuka dönmenin zorunlu olduğunu gösteren bir karar. Türk yargıç da bu karara katılmış. Oy birliğiyle alınmış bir karar. Kıpırdanacak hiç bir yanı yok kararın. Evrensel hukuk, yapılanların hukuksuz olduğunu söylüyor.” ifadelerini kullandı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ