"Asker olsaydın darbe yapardın tutuklusun"

Başlıktaki ihtimal tutuklaması dönemi başladı. Soruyu okuyun şok olacaksınız.
İşkence ve kötü muamelelerin en yoğun yaşandığı şehirlerden Antalya'da hukukun içine düştüğü durumu gösteren çok çarpıcı bir olay yaşandı. 

Yüzlerce insanın legal sendika üyeliği, legal olarak banka hesabı açma gibi gerekçelerle tutuklandığı Antalya'da şimdi de "ihtimal tutuklaması" dönemi başladı. 

Antalya Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Hizmet Hareketine yönelik kitlesel kırım çerçevesinde gözaltına alınanlara şablon olarak birbirinin aynısı sorular soruluyor. 


O sorulardan biri aynen şöyle:

"Aktif-Sen'e ... tarihinde üye olduğunuz, Bank Asya'ya ... tarihinde para yatırdığınız, çocuğunuzun ... isimli F..Ö okulunda okuduğu, öğretmen değil de asker olsaydınız 15 Temmuz'da darbe girişimine katılacağınız anlaşılmıştır. Cevabınız nedir?"

HUKUK AZINLIK RAPORU FİLMİNE DÖNDÜ
Tom Cruise'un baş rollerinde oynadığı Minitory Report (Azınlık Raporu) filminde insanların suç işleme ihtimalleri üzerine tutuklanmaları işleniyordu. İçinde kahinlerin bulunduğu bir polis birimi, suç işleme ihtimali olan insanları önceden kendine göre belirleyip o suçu işlemiş gibi ceza vererek hapse atıyordu. 

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı da "asker olsaydın darbe girişimine katılacağınız anlaşılmıştır" diyerek Azınlık Raporu filmini Türkiye'nin gerçeği haline getirmiş oldu. 

Antalya'da bu gibi saçma gerekçelerle ve işkenceli sorgu yöntemleriyle yüzlerce insan tutuklu durumda. 

Aktifhaber...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ