Almanya Dışişleri Bakanlığı devreye girdi, öğretmenlerin savunmaları incelenecek

Bulgaristan'a deport kararı alınan öğretmenler Jülide Çetin ve Şeyma Demirel'in savunmaları yeniden incelenecek. Gazeteci Oktay Yaman, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın devreye girdiğini ve iki öğretmenin savunmalarının yeniden inceleneceğini duyurdu.

Almanya Frankfurt Havalimanı’nda haftalardır bekletilen ve Bulgaristan’a deport kararı alınan iki öğretmenle ilgili devreye Almanya Dışişleri Bakanlığı girdi.

Gülen Cemaati’ne ait Vietnam’daki okulda öğretmenlik yapan Jülide Çetin ve Şeyma Demirel, Bulgaristan vizesi ile Almanya’ya geldikleri için haklarında deport kararı alınmıştı.


Gazeteci Oktay Yaman’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan vizesiyle Almanya’ya giriş yaparak, iltica talebinde bulunan Jülide Çetin ve Şeyma Demirel konusuna müdâhil olacağını duyurdu. Yaman, “Nihai deport kararı öncesi savunmaları dikkate alınacak. Almanya İçişleri Bakanlığı da konuyu takip etmekte. İki öğretmenin savunmaları kabul görürse Almanya’ya iltica edebilecekler. Almanya İçişleri Bakanlığı da konuyu takip etmekte. İki öğretmenin savunmaları kabul görürse Almanya’ya iltica edebilecekler. Olayın geç gündeme getirilmesi dezavantaj oldu.” dedi.
 
BULGARİSTAN’IN DOSYASI KABARIK

Jülide Çetin ve Şeyma Demirel, başka bir ülkeden Bulgaristan vizesiyle Almanya’ya giriş yapmış ve iltica talebinde bulunmuştu. Dublin Sözleşmesi’ne göre vizeniz bitip 6 ay geçmeden bir başka ülkeye iltica etmeniz durumunda dosyanıza bakılarak vize aldığınız ülkeye gönderiliyorsunuz. Ancak iki öğretmenin Bulgaristan’a gönderilmesi durumunda Türkiye’ye iade edilme riski bulunuyor. (Kronos)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ