AKP'ye yakınlığıyla bilinen SETA'da kriz! İstifalar peş peşe geldi; o isim de aralarında

AKP'ye yakınlığı ile bilinen düşünce kuruluşu SETA'da, eleştirel haber yapan gazetecileri fişleyen raporu hazırlayan İsmail Çağlar’ın da aralarında bulunduğu 20 kişinin işine son verildiği iddia edildi.

İşten çıkarılan isimler arasında, SETA Medya ve Toplum Araştırmaları Koordinatörü olarak da görev yapan, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Basın İlan Kurumu Genel Kurulu'na atanan İsmail Çağlar'ın da olduğu belirtildi.

SETA’nın resmi internet sitesinde Takvim Gazetesi yazarı İsmail Çağlar’ın yazar sayfasının kaldırıldığı görüldü. Çağlar, 7 Nisan tarihinde Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştı.


İsmail Çağlar, Twitter’dan “Yaklaşık sekiz yıl süren SETA hikayesini bitirme kararı aldım. Bazı arkadaşlarımız işten çıkartıldı. İşten çıkarılmaları yanlış bulduğum için ayrıldım” açıklaması yaptı.

Çağlar’ın açıklaması şöyle:

“Yaklaşık sekiz yıl süren SETA hikayesini bitirme kararı aldım. Bazı arkadaşlarımız işten çıkartıldı. İşten çıkarılmaları yanlış bulduğum için ayrıldım. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Büyük Türkiye mücadelesine farklı kulvarlarda elimden geldiğince katkı vermeye devam edeceğim. Eski çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim. Onların da mücadeleden taviz vermeyeceklerine eminim. Hepimiz hakkında hayırlı olur inşallah.”

SETA, "Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları" başlıklı tepki çeken raporunda yabancı medya kuruluşlarının Türkiye'de çalışan muhabirlerini fişlemişti.

Tepkilerin ardından raporun, "Muhalif gazetecilere odaklanan bir çalışma olmadığını" öne süren SETA, açıklamasında “Gazetecilerin siyasi pozisyonu olması da bunların tespiti de meşrudur. Bu kuruluşların bazılarının Türkiye ofisinde çalışanlarının belirgin siyasi pozisyonlarının olması çalışmamızın değil adı geçen kuruluşların tercihidir” ifadesini kullanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ