AKP’li Tosun: Almanya’da enflasyon yüzde 2’den 5’e çıkmış yani yüzde 150 artmış

Eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Resul Tosun, Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon ve hayat pahalılığının doğal olduğunu savundu. Türkiye’deki enflasyonu Amerika ve Almanya’nın yaşadığı enflasyonla karşılaştırdı.


HaberTürk’te katıldığı programda ekonomik krize ilişkin konuşan Tosun, “Dünyanın yaşadığı kriz ve hayat pahalılığı Türkiye’ye mahsus değil. Almanya son 25 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor, enflasyon yüzde 2’den 5’e çıkmış yani yüzde 150’lik enflasyon var. Amerika’da bu daha fazla. Kaldı ki Amerika ve Almanya’nın karşılaştığı sadece pandemi sorunu var. Oysa bizim ekonomimizi kökten sarsacak badireler atlattık. Eğer böyle bir sistem, Başkan Erdoğan gibi karizmatik bir lider olmasaydı ülkenin ayakta kalması bile mümkün değildi.” diye konuştu.
Almanya’da enflasyonun yüzde 2’lerden yüzde 5’lere tırmanması iki yıl önce 1,2-1,3 Euro olan 1 litre ayçiçek yağının fiyatının 1,5 Euro civarına çıkması anlamına geliyor. Türkiye’de TÜİK’e göre sözde enflasyon yüzde 21’lerde. Ancak iki yıl önce 7 lira olan 1 litre ayçiçek yağı bugün 22 lira!
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ