AİHM, 17/25 Aralık araştırma komisyonuna getirilen yayın yasağını ‘hak ihlali’ saydı

AİHM, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'yla ilgili getirilen haber yasağına dava açan gazeteci Banu Güven'i haklı bularak Türkiye'yi mahkum etti.


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM), Türkiye’de birçok önemli dava ve olayda getirilen ‘yayın yasağına’ ilişkin emsal niteliğinde bir karar geldi. Mahkeme, gazeteci Banu Güven, avukat Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparmak’ın ortak başvurusuyla ilgili kararında, 17/25 Aralık 2013’te yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından dört bakan hakkındaki iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ile ilgili haber yapılmasının yasaklanmasını oy birliğiyle hak ihlali kabul ederek Türkiye’yi mahkum etti.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğü hakkını düzenleyen 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine karar vererek Güven’e 1.500 euro tazminat ödenmesine hükmetti. Mahkeme Akdeniz ve Altıparmak’ın aynı konuda ayrıca yaptığı başvuruları da oy çokluğu ile reddetti.


“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANDI”

Kararla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan gazeteci Banu Güven, “17/25 Aralık’tan sonra dört bakan hakkındaki yolsuzluk rüşvet iddiaları için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuş, ama haberini yapmak yasaklanmıştı. AİHM başvurum üzerine bunun hak ihlali olduğuna karar verdi! Basın özgürlüğü kazandı.” ifadelerini kullandı.
 
“GAZETECİ İLE İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU ARASINDA FARK OLMAMALIYDI”

Başvurusu reddedilen avukat Kerem Altıparmak ise şahsi Twitter hesabında, “Başvuruyu yaparken bir gazetecinin durumunun iki akademisyenden ayrı olabileceğini planlamıştık, sonuç da öyle çıktı. Bununla birlikte, görüşümüz bir yayın yasağı kararında gazeteci ile insan hakları savunucusu arasında fark olamayacağıydı. AİHM Akdeniz ve Diğerleri başvurusunda Banu Güven’in ulaşamadığı yolsuzluk komisyonu haberleri nedeniyle mağdur ve fakat bizim olmadığımızı saptarken aradaki farkı nasıl belirlediğini açıklayamıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
 
NE OLMUŞTU?

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarında isimleri geçen bakanlar Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler hakkındaki iddiaların araştırılması için TBMM’de Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Akabinde komisyona dair haberlere yayın yasağı getirilmişti.

O dönemde yayın yasağına birçok yayın kuruluşu uymayacağını açıklamıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ