"Adalet yitirdiklerimizi geri veremez; yalnızca hakkımız olan 'özgürlüğümüzü' istiyoruz"

Orhanlı Gişeleri davasında yerel mahkemenin verdiği müebbet hapis cezalarının onanmasıyla ilgili askeri öğrenciler adına açıklama yapan Askeri Öğrenci Komitesi, Yargıtay'ın kararına tepki gösterdi.

Kamuoyuna Açık Mektup başlıklı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ordunun en altındaki insanların, Erler ve Harbiyelilerin türlü yalanlarla karıştırıldığı darbe girişimi sebebiyle yargılanması ve ömür boyu hapse mahkum edilmesi hiçbir hukuk düzeninde hiçbir pozitif öğretide ve hiçbir değerler bütününde kabul edilemez.


Çok az insanın duyduğu ve duymak istediği haklı çığlığımızın tüm kamuoyu tarafından duyulmasını ve Yargıtay’ın hayatımız üzerine verdiği bu tarihi, haksız, feci ve adaletsiz karardan dönmesini istiyoruz.

Toplum vicdanına, entelektüel ahlaka, medya ve siyaset etiğine, adaletin erkine ve erkin adaletine sesleniyoruz! İdamımız onandı! Yalnızca hakkımız olan ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ istiyoruz.”

Yargıtay, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan Hava Harp Okulu öğrencileri Nagihan Yavuz, Nimet Ecem Gönüllü ve Şüheda Sena Öğütalan’ın da aralarında olduğu 60 Harbiyelinin cezasını onamıştı.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ