ABD Adalet Bakanlığı’ndan Korkmaz açıklaması: ABD hazinesini dolandırdı

ABD Adalet Bakanlığı işadamı Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı.
Açıklamada, “Türk İş Adamı Avusturya’da 133 Milyon Doların Üzerinde Dolandırıcılık Gelirini Akladığı İddiasıyla Tutuklandı” başlığıyla yapılan açıklamada ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da Korkmaz’ın gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltı kararı,  28 Nisan’da Utah, Salt Lake City’de federal bir büyük jüri tarafından kabul edilen bir iddianamenin ardından geldi. İddianamede, Sezgin Baran Korkmaz’a kara para aklamak için komplo kurma, elektronik dolandırıcılık ve resmi kovuşturmayı engelleme suçlamalarına yer verildi.

İddianameye göre Korkmaz, Türkiye ve Lüksemburg’da kontrol ettiği banka hesapları aracılığıyla 133 milyon doların üzerinde dolandırıcılık gelirini akladı. İddianameye göre, Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan’ın, şirketleri Washakie Renewable Energy LLC tarafından biyodizel üretimi ve satışı için 1 milyar doların üzerinde iade edilebilir yenilenebilir yakıt vergisi kredisi için sahte iddialarda bulunarak ABD Hazinesi dolandırıldı.


Korkmaz ve suç ortaklarının, dolandırıcılıktan elde edilen geliri Türk havayolu şirketi Borajet’i, Türkiye ve İsviçre’deki otelleri, Queen Anne adlı bir yat ve İstanbul’da Boğaziçi bir villa ve apartmanı satın almak için kullandıkları iddia ediliyor.

İddianamede, ayrıca Korkmaz’a yönelik elektronik dolandırıcılık suçlaması da yer alıyor. Korkmaz’ın Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı isimsiz hükümet yetkilileri aracılığıyla federal bir büyük jüri soruşturması ve hukuk davalarından koruma sağlayabileceğine dair yanlış bir intiba vererek dolandırmak için bir plan tasarladığı iddia ediliyor.

ABD hükümeti, bu suçlamalarla yüzleşmek üzere Utah Bölgesi Bölge Yargıcı Jill Parrish’in huzuruna çıkabilmesi için Korkmaz’ın ABD’ye iade edilmesini sağlamaya çalışacak. Korkmaz suçlu bulunursa, kara para aklama suçundan 20 yıl, her bir elektronik dolandırıcılık suçundan 20 yıl ve resmi kovuşturmayı engelleme suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırılacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ