82 yaşındaki hasta tutuklu Yusuf Bekmezci’ye 17 yıl 4 ay hapis cezası

Gülen cemaatine ilişkin soruşturmalar kapsamında hakkında dava açılan 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci, "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçlamasından 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.


İzmir’de Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 14 ay önce tutuklan 82 yaşındaki Yusuf Bekmezci’ye 17 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu Yusuf Bekmezci ve avukatları katıldı. Gülen cemaatine ilişkin soruşturmalar kapsamında hakkında dava açılan Yusuf Bekmezci, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlamasından 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Bekmezci’nin avukatı müvekkilinin suçun vasıf ve mahiyetinden bihaber olduğunu savunarak, “Verdiğiniz beraat ya da cezayı da anlamayacaktır, alzaymır hastalığı vardır. Fetullah Gülen hakkında ‘İnsani yönden severim ama yaptıklarını bilmem’ demiştir. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yurt dışına kaçma imkanı vardı ama kaçmamıştır.” dedi.

Bekmezci de, devletine ve milletine her zaman hizmet ettiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, sanığa “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 17 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

AVUKAT AYTEKİN: CEZAEVİNDE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Bekmezci’nin avukatı Saadet Aytekin karar sonrası yaptığı paylaşımda ise şunları söyledi:

82 yaşındaki ağır alzheimer hastası Yusuf Bekmezci’ye, hakkındaki isnatları anlamamasına ve savunma yapamamasına rağmen 17 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Tutukluluk halinin devamı kararıyla cezaevinde ölüme terk edildi.

Duruşmada 4 kere 88 yaşındayım diyen Yusuf Bekmezci yaşının dahi idrakinde değilken, adil yargılanma ve savunma hakkı ihlal edilerek hakkında hüküm kuruldu. Hastalıkları tespit edilmedenkarar verilemeyeceği bu nedenle ATK’na sevkinin yapılmasına dair taleplerimiz yine reddedildi.

Hareket etmekte zorlanan, bastonla yürüyen müvekkil duruşmaya 10 kişilik jandarma ordusuyla getirildi.Ağır hastalıklarına rağmen yürütülen Yerel Mahkeme yargılaması birçok ağır insan hakkı ihlaliyle bitirildi.

DAVA SÜRECİNDE NE OLDU

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, 20 Ocak 2020’de Çiğli ilçesindeki bir siteye yaptıkları operasyonda, Yusuf Bekmezci ile ona bakıcılık yapan Mehmet Fatih Arslan’ı gözaltına almıştı. Aynı operasyonda Akif Sarı da başka bir evde yakalamıştı. Zanlılar, sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, Bekmezci hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan dava açılmıştı.

82 YAŞINDA VE HASTA

Bekmezci’nin avukatı Saadet Aytekin, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “82 yaşındaki, birçok rahatsızlığı olan ve ileri derecede alzheimer hastası Yusuf Bekmezci bugünkü duruşmasında da kendisine yöneltilen sorulara cevap dahi verememesine rağmen tahliye edilmedi. Adli tıp sevki yönündeki taleplerimiz de tekrar reddedildi” demişti.

Dosyanın en temel taşı olan müvekkilin akıl sağlığıyla ilgili usuli incelemeler yapılmaksızın esas hakkında mütalaa verildiğini ifade eden Aytekin, “Mahkeme Başkanı mütalaa sonrası müvekkile söz hakkı verdiğinde, müvekkilin beyanları açık bir şekilde yargılama sürecini anlamadığını göstermesine rağmen sözünü keserek sanık müdafilerine söz hakkı verdi. Mütalaada Anayasal Düzene Karşı Çıkma suçundan müvekkilin beraati, Örgüt Kurma ve Yönetme suçundan ise cezalandırılması talep edildi.” ifadelerini kullanmıştı.

Karar duruşması bugün (9 Nisan) olan Bekmezci ile ilgili avukatı, “müvekkilin alacağı ceza miktarı, yaşı ve ağır hastalıkları gözetildiğinde çok önem arz etmiyor. Cezaevinde ölüme terk ediliyor.” hatırlatması yapmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ