5 aylık hamile KHK’lı eğitimci Dilek Özdil Aksoy, koronavirüse yenik düştü

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuksuz yargılanan 5 aylık hamile Dilek Aksoy İstanbul’da yaşamını yitirdi. Koronavirüs nedeniyle 3 gün önce yoğun bakıma alınan Aksoy, 2 yıl ev hapsinde kalmıştı.

İstanbul’da ikamet eden ve 5 aylık hamile olan eğitimci Dilek Özdil Aksoy (35), eylül ayı başında soğuk algınlığı türü bir hastalığa yakalandı.

Hamile olduğu için yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayan Aksoy, 8 Eylül’de solunum yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Aksoy dün bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti.


Kronos’un edindiği bilgiye göre; Dilek Özdil Aksoy; 20 Temmuz 2016-20 Temmuz 2018 tarihleri arasında Olağanüstü Hâl döneminde hükûmetin yayımladığı kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan özel bir eğitim kurumunda çalışıyordu.

Şu an 4 yaşında olan kızına hamile iken eşiyle birlikte gözaltına alındı. Eşi ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

1 YIL BOYUNCA ELEKTRONİK KELEPÇE İLE YAŞADI

Eşi olmadan hamileliğini yalnız başına geçiren Dilek Özdil Aksoy, 1 yıl boyunca elektronik kelepçe ile yaşamak zorunda kaldı. Aksoy ne eşinin görüşlerine ne de çocuğunun ihtiyaçlarını almaya markete gidebildi.

Eşi olmadan çocuğunu dünyaya getiren Aksoy tutuksuz yargılandığı davada “Gülen cemaatine üye olduğu” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dava temyiz safhasındaydı.

Yaklaşık 5 yıl hapis yatan eşi ise 2021 yılı ocak ayında tahliye edildi. İkinci bebeklerini bekleyen aile, koronavirüs sebebiyle kâbusu yaşadı. Solunum yetmezliği sebebiyle yoğun bakıma kaldırılan Aksoy bebeğiyle birlikte hayatını kaybetti.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ