47 STK’dan açıklama: Siyasi tutsaklar infaz düzenlemesinin dışında tutulmasın

47 sivil toplum kuruluşunun cezaevleriyle ilgili açıklamasında, hasta, yaşlı tutukların bir an önce serbest bırakılması istendi. Siyasi tutsakların da yapılacak olan infaz düzenlemesinin dışında tutulmaması talep edildi.
Aralarında Pen Türkiye, Yurttaş Girişimi, Türkiye Yazarlar Sendikası, İstanbul Kent Savunması, Hak İnisiyatifi ve Diyalog Grubu gibi pek çok öncü sivil toplum kuruluşunun da bulunduğu 47 dernek, girişim, vakıf ve platform cezaevleriyle ilgili açıklama yaptı. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne infaz düzenlemesinin bir an önce yapılmasını, siyasi tutsakların düzenlemenin dışında tutulmamasını talep etti. 47 sivil toplum kuruluşu, sağlık sorunları yaşayan, çocuklu ya da 65 yaş üstü tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesi, ceza ve tutukevlerinde Covid-19’a karşı önlemlerin alınması çağrısında bulundular. Açıklamada siyasi ve keyfi nedenlerle tutuklulukları devam eden siyasi tutukluların da ivedilikle tahliye edilmesi istendi.


Açıklamanın tam metni ve imzacıları şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına,

Adalet Bakanlığına,

Basına ve Kamuoyuna,

Dünya; milliyet, siyaset, sınıf, din, ırk, kadın, çocuk, genç, ihtiyar, suçlu, masum tanımayan bir düşmanla karşı karşıya. Bütün insanlığı tehdit eden korona virüs salgınında bugüne kadar binlerce kişi yaşamını yitirdi. Salgının büyümesi ve yaygınlaşması kaçınılmaz. Virüsten korunmanın ve yaygınlaşmasını engellemenin yolunun hijyenik ortamda izolasyon olduğu biliniyor. Oysa, ülkemizde sayıları 300 bini bulan tutuklu ve hükümlü, çoğu yerde istiap haddinin birkaç misli dolu ve hijyen koşullarından yoksun hapishanelerde salgına yakalanma ve hayatlarını kaybetme tehdidiyle karşı karşıyalar.

Bu durumu göz önünde bulunduran hükümetin bir infaz yasasıyla hapishanelerdeki yoğunluğu azaltmaya niyetlendiği anlaşılıyor. Ancak, kimi suçları ve grupları, özellikle de siyasî tutuklu ve hükümlüleri dışarda bırakacak bir uygulamaya gidileceği endişesini taşıyoruz.

Başta Birleşmiş Milletler Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nde yer alan sağlık hakkı maddesi olmak üzere, birçok uluslararası sözleşme ve ulusal üstü mahkeme kararlarında belirtildiği gibi, mahkûmların yaşam ve sağlık koşullarından yoksun bırakılması hiçbir koşulda ve hiçbir suç için söz konusu olamaz.

Cezaevlerinde bulunan herkesin sağlığından ve canından devlet sorumludur. Bu nedenle;

Öncelikli olarak hasta, yaşlı, engelli, çocuk, kadın olmak üzere risk gruplarındakilerin tümünün ve çoğu şaibeli kararlarla ve uygulamalarla içerde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlülerin tahliyesinin zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi gereğini hatırlatıyor; yargı reformu paketindeki infaz indirimi hükümlerine paralel olarak infaza ara verme, denetimli serbestlik, ev hapsi vb. tedbirleri hayata geçirecek yasal düzenlemelerin, eşitlik ilkeleri çerçevesinde acilen yapılmasını talep ediyoruz.

Dünya ve ülkemiz korona virüs felaketi ile karşı karşıyayken, hukukî durumları ne olursa olsun bütün tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam haklarını korumanın, başta devlet, hepimizin insani, vicdani, ahlaki sorumluluğunda olduğunu hatırlatıyoruz.

Adıyaman Dernekleri Platformu

Ağrı Dernekleri Federasyonu

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi

Ardahan Hoçvan Dernekleri Federasyonu (HOÇFED)

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (Adam-Der)

Bekiran Gençlik Derneği

Bingöl Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BİNYAR)

Bitlis Dernekler Federasyonu (BİDEF)

Bodrum Yurttaş İnisiyatifi

Bodrum Yurttaş İnisiyatifi 2017

Cizreliler Derneği

Datça Demokrasi Platformu

Datça Kadın Platformu

Demokrasi İçin Birlik (DİB)

Demokratik İslam Kongresi (DİK)

Dersim Araştırmaları Merkezi (DAM)

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)

Din Alimleri Derneği

Diyalog Grubu

Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD)

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim.

Elih – Batman Dernekleri Federasyonu

Erzurum Dernekler Platformu (EDP)

Hak İnisiyatifi

Hak ve Adalet Platformu

Iğdır İl Dernekler Platformu

İnşa Kültürevi

İstanbul Amed Dernekleri Federasyonu (AMEDFED)

İstanbul Kent Savunması

Karakoçan Dernekleri Federasyonu (KARDEF)

Kars Digor Kültür Derneği

Kığı Karakoçan Yayladere Yedisu Adaklı Derneği (KAYYDER)

Koçgiri Kültür Derneği

Mağdurlar için Adalet Platformu

Mardin Dernekleri Federasyonu (MARDİNFED)

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP)

Mustafa Suphi Kültür Merkezi

Muş Dernekleri Federasyonu (MUŞDERFED)

PEN Türkiye

Siirt Dernekleri

Sivil Siyaset Hareketi

Sosyal Dayanışma Ağı (SODA)

Şirvan Dernekleri Federasyonu

Türkiye 78’liler Girişimi

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS)

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği

Van Dernekleri Platformu

Yurttaş Girişimi” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ