15 Temmuz sonrası TMSF'ye devredilen şirketlerin büyüklüğü MB rezervlerine denk!

15 Temmuz darbe teşebbüsü ardından ilan edilen OHAL ile birlikte, Gülen Cemaati mensubu olmakla suçlananların ek konan mal ve mülk tutarı milyar dolarları buluyor.


Gülen cemaati iltisakı iddiasıyla el konan şirketlerinin tutarının ne kadar olduğu tartışma konusu, ancak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF'ye devredilen şirketlerin aktif büyüklüğünün 42.3 milyar liradan 70.3 milyar liraya ulaştığını açıkladı.

Bu rakam Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervlerine yakın bir rakamı ifade ediyor.


MB'nin verilerine göre rezervlerin toplamı, 7 Mayıs itibarıyla 2 milyar 477 milyon dolar artarak 90 milyar 328 milyon dolar olarak açıklandı. 

Giresun'un Alucra ilçesinde TMSF tarafından yaptırılacak Anadolu İmam Hatip Lisesi ve taziye evinin temel atma törenine katılan Gülal, an itibarıyla TMSF'nin yönetiminde 784 şirket olduğunu aktardı. Gülal, "44 bin 415 çalışanımız var, bu yapının aktif büyüklüğü 70.3 milyar lira seviyesine ulaştı, öz kaynak büyüklüğümüz de hemen hemen 30 milyar lira seviyesine ulaşmış vaziyette. Biz devraldığımızda bu yapının aktif büyüklüğü 42.3 milyar lira seviyesindeydi" dedi.

TMSF kayyumu döneminde aktif olarak bu şirketlerin yüzde 65 büyüdüğünü iddia eden Gülal, "Baştan itibaren biz bu şirketlere milletimizin bir emaneti olarak baktık. Dedik ki 'Bu şirketlerde bir irtifa kaybı olmayacak, bu şirketler katma değer yaratmaya, istihdam yaratmaya devam edecekler.' Bu politikayla bu şirketleri bugüne kadar getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu şirketleri devraldıklarında 40 bine yakın çalışan bulunduğunu kaydeden Gülal, bugün itibarıyla 44 bin 415 çalışan olduğunu, bu süreç içerisinde yaklaşık 4 bin kişinin üzerinde ilave istihdam sağladıklarını ileri sürdü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ