'15 Temmuz sonrası alınan hakimleri de attılar'

Son KHK ile 200'e yakın stajyer hakimin ihraç edildiğini açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş "AKP paranoya yaşıyor" dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş,  “15 Temmuz darbe girişimi sonrası güvenlik soruşturmasını ve mülakatı geçerek göreve başlatılan stajyer hakimlerin sayısı 200’e yakındı. Dün gece onlar da ihraç edildi” dedi.

Yeni KHK'ya tepki gösteren Yarkadaş, “Adına KHK denilen ‘KIYIM Hükmünde Kararnameler’ ile insanların yaşamlarını yok ediyorlar. Barış İçin Edebiyatçılar’dan yazarlara, aydınlara ve akademisyenlere uzanan geniş bir yelpazede kıyımlar yaşanıyor. Düşman Hukuku anlayışı ile hazırlanan KHK’lar muhalifleri yok etmeye ayarlanmış kimyasal bir silaha benziyor. O silah vurduğu yerde hiçbir yaşam belirtisi bırakmıyor" dedi.

'AMAÇ KADRO AÇMAK'


KHK’ların bir amacının da “AKP kadrolarına yer açmak” olduğunu belirten Yarkadaş, şunları söyledi: “Ancak bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Yargıda kadrolaşabilmek için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 200’e yakın stajyer hakimi göreve başlattılar. Hakim adaylarını AKP’nin darbe girişimi sonrası yeniden oluşturduğu heyet seçti… Atanan hakim adayları güya güvenlik soruşturmasından da geçti. Dün gece ise neredeyse tamamını F..Ö’cü suçlamasıyla ihraç ettiler. Bizzat elleriyle aldıkları hakimlere bile güvenemeyecek bir hale gelmişler. Bu bir paranoya halidir ve bu ruh halinin ülkeyi yönetebilmesi mümkün değildir.”

'HER ŞEYDEN ŞÜPHE DUYUYORLAR'

AKP’nin 24 Nisan’da 1341 hakimi daha göreve başlattığını bunların yüzde doksanını parti teşkilatlarından seçtiğini belirten Yarkadaş, “Üç ay sonra da onları atarlar. Hiç kimseye güvenemiyorlar. Çok korkuyorlar çünkü… Suçluların ruh haliyle yaşıyor ve her şeyden şüphe duyuyorlar” dedi. AKP’nin KHK’lar ile otoriter bir rejimi kalıcı hale getirmeyi ve TBMM’yi tasfiyeyi amaçladığını belirten Yarkadaş, “Bu anlayışın Türkiye’yi yönetemeyeceğini göreceğiz. Sistem dejenere oldu ve çürüdü. Çürüyenin yerine yenisini hep birlikte koyacağız” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ