Yunanistan’daki Gülen biyografisi, Dışişleri’ni rahatsız etti

Hizmet Hareketi’nin Türkiye’deki gazete, televizyon ve yayınevlerine el koyan AKP Hükumeti, Yunanistan’da yayınlanan Fethullah Gülen biyografisinin yasaklanması için harekete geçti.


Yunanistan’da Prof. Jon Pahl tarafından yazılan Fethullah Gulen: A Life of Hizmet adlı kitabı Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamit Aksoy’a soruldu. Aksoy’un cevabı yazılı halde Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayımlandı.

Aksoy, Yunanistan’da gerçekleşen çevrimiçi bir etkinlikte ve bir televizyon kanalındaki programda Gülen’in propagandasının yapıldığını savundu. Video mesajının da yayınlandığı programa tepki gösteren Aksoy, Yunanistan’a da basın özgürlüğü dersi verme çabasında bulundu: “Basın ve ifade özgürlüğüyle hiçbir surette açıklanamayacak vahim bir gelişmedir.”


YUNANİSTAN’DAKİ CEMAAT MENSUPLARINI TAKİP İTİRAFI

Yunanistan’ın Hizmet Hareketi gönüllüleri için güvenli bir liman haline geldiğinin gözlendiğini savunan Aksoy, Yunanistan’daki cemaat mensuplarının takip edildiğini ima ederek “ ‘Fetö’ mensupları bu ülkede serbestçe dolaşabilmekte, Fetö iltisaklı sözde STK’lar Yunanistan’daki firari ‘Fetö’ mensupları için yardım faaliyeti yürütebilmektedir. Yunanistan’da ‘Fetö’nün yanısıra PKK/PYD/YPG, DHKP-C terör örgütleri de faaliyetlerini sürdürmektedir.” şeklinde kunuştu.

Sözcü, Yunanistan’a cemaat üyelerinin iadesi ve mal varlıklarının dondurulması taleplerini karşılama çağrısında da bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ