Tutuklu avukatın babası: Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz!

Dört gün önce zorla hastaneye kaldırılan ölüm orucundaki tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın babası Nihat Ünsal, oğlunun cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini açıkladı.
‘Adil yargılanmadığı’ için 182 gündür ölüm orucu tutan ve rızası olmadan Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne kaldırılan tutuklu avukat Aytaç Ünsal’ın babası Nihat Ünsal, oğlunun son durumuna ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Eşinin oğlunun yanında bulunduğunu söyleyen Nihat Ünsal, Adalet Bakanlığı’na seslenerek “Az önce oğlumuz Aytaç’ın refakatçisi eşimle görüştüm. Hücredeki beyaz ışığı gece boyunca yaktıkları için Aytaç uyku problemi çekmeye başlamış. Bağışıklık sistemi iyice zayıflamış birini uyutmayarak bir an önce öldürmek mi istiyorsunuz?” dedi.

“ONLAR ADİL YARGILANMAK İSTİYOR”


Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Ünsal ise, “Aytaç ve Ebru bu hastanelerde kalmak, muayene olmak, tedavi olmak istemiyor. Onlar hastaneden çıkmak ve özgürlüklerine, sevdiklerine kavuşmak istiyor. Onlar adil yargılanmak istiyor.” ifadelerini kullandı.

Ünsal ile birlikte 213 gündür ölüm orucunda olan tutuklu avukat Ebru Timtik da zorla Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kaldırıldı. Adli Tıp Kurumu, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın cezaevinde kalmalarının uygun olmadığına dair rapor vermişti.

İDDİANEME GİZLİ TANIK İFADELERİYLE HAZIRLANDI

DHKP-C üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar 12 Eylül 2018’den beri cezaevinde. İddianame gizli tanıkların verdiği ifadelerle hazırlandı. ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve avukatlar Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Ayşegül Çağatay, 3 Şubat 2020’den beri sürdürdükleri açlık grevine 10 Mart’ta ara verdi. Timtik ve Ünsal ise açlık grevini ölüm orucuna çevirdi. Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde bulunan Timtik 213, Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ünsal ise 182 gündür eylemine devam ediyor. Her ikisine de fotoğraf çekimine izin verilmiyor.

18 AVUKATA 159 YIL CEZA

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Mart 2019’da iki avukatın da aralarında olduğu ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl ceza verdi. Mahkemenin gerekçeli kararında, Halkın Hukuk Bürosu’nda avukat olarak çalışan Timtik ve Ünsal hakkında “yakalanan örgüt mensuplarına örgüt talimatlarını ilettiği, örgütle arasındaki irtibatı sağladığı, kuryelik yaptığı” suçlamaları yer aldı. Ebru Timtik örgüt üyeliğinden 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Sekiz avukatın tutuklu yargılandığı dava dosyası Yargıtay’da bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ