O Annenin eli yakanızda

“Ferhat’ı tutukladılar, Serhat’ı katlettiler, elimde bir Veli kalmıştı onu da gözaltına aldılar."
Şırnak'ın Uludere ilçesine bağılı Roboski köyünde 34 kişinin savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirmesinin bugün 5’inci yıl dönümü. Roboski’nin failleri hala yargı önüne çıkarılmazken, bugün bile devlet hesap vermek yerine Roboskililerin hayatını baskılar ve gözaltılarla cehenneme çeviriyor. Roboskili aileler ise tüm baskılara rağmen adalet arayışlarını sürdürmekte kararlı

Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde çoğu çocuk 34 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği bombardımanın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen faillerin yargı önüne çıkarılması bir yana, Roboskililer yıldönümünde yeni baskı, gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya kaldı.

29 Mayıs 2016 akşamı Roboski köyü tekrar bombalandı. Gülyazı Alay Komutanlığı’ndan yapılan bombardımanda 16 yaşındaki Vedat Encu ve Yılmaz Encu yaşamını yitirdi, Suwar Encu, İbrahim Encu ve Özgür Encu ise yaralandı. 34 köylünün faillerinin bulunması için Meclis’e giden Ferhat Encu, 4 Kasım’da HDP’ye yönelik operasyonunda tutuklandı. Anma yapılmasını engellemeye çalışan askerler ise, 24 Aralık gecesi Veli Encu, Taybet Encu, Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı’yı dün de Hikmet Alma ile Ubeydullah Encu’yu gözaltına aldı.


Hala siyah giyiyorlar

Katliamda oğlu Serhat Encu’yu kaybeden Halime Encu, 34 kişinin katliamıyla yetinmeyen bir hükümetle karşı karşıya olduklarını dile getirerek, Roboskili ailelerin tutuklanma tehdidiyle terbiye edilmek istendiğini belirtti. Anne Encu, oğlu Serhat’ın katledilmesinin ardından Ferhat ve Veli’ye tutunduğunu kaydederek, “Ferhat’ı tutukladılar, Serhat’ı katlettiler, elimde bir Veli kalmıştı onu da gözaltına aldılar. Bizim ne suçumuz ne günahımız var bunları başımıza getirdiler. Ailemden 34 kişi katlettiler. Biz bunları nasıl unutabiliriz. Biz barış, adalet dedikçe, savaşa yeter dedikçe evlerimizi başlarımıza yıkıyorlar. Katliamdan bu yana siyah giyiyoruz. Bu kadar genç neden öldürüldü” dedi.

‘Anmamızı gerçekleştireceğiz’

Yaşanan saldırıların tek nedeninin Roboskili ailelerin yürüttüğü mücadele olduğuna vurgu yapan anne Encu, “Şehitlerimizin anısı için bu mücadeleyi bırakmayacağız. Ne asker ne sivil ne polis ne de gerillanın ölmesini isteriz. Yüreğimiz yeterince yandı” diye konuştu. Veli Encu’nun eşi Nezahat Encu, “Eşimi ne diye gözaltına aldılar. Her şeyi didik didik aradılar fakat hiçbir şey bulmadılar. Evimizde tek buldukları Roboski Annelerinin haykırışı adlı kitap ve çocukların Roboski kitabı oldu. Kardeşimi katledenler bugün eşimi gözaltına aldı. Veli yıldönümü için hazırlık yapmasın diye ve mücadeleden vazgeçelim diye saldırdılar. Veli yalnız değil, anma gününü de gerçekleştireceğiz” dedi. Veli Encu’nun ablası Nahide Encu da, Veli’nin gözaltına alındığı sırada kendilerine, ‘Tutuklanırsam dahi bu anmayı gerçekleştirin’ dediğini belirtti.

Anma günü yaşamını yitiren anneler

Çocuğunun katillerinden hesap sorulması için mücadele eden Besna Encu (42), 28 Aralık 2015 tarihinde Roboski Katliamı’nın dördüncü yıldönümünde düzenlenen anmanın ardından kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Katliamda oğlunu kaybeden annelerden Niran Encu de 28 Aralık 2013 günü, katliamın anma töreninde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Anma engellenmek isteniyor

Roboski Katliamı’nın 5’inci yıldönümünde anma öncesi 2 kişi daha gözaltına alındı. Roboski’de evlere yapılan baskında, katliamda yaşamını yitiren Nadir Alma’nın kardeşi Hikmet Alma ile Muhammet Encu’nun babası Ubeydullah Encu gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Uludere Jandarma Komutanlığına götürüldü. Gülyazı Alay Komutanlığı’nın, mağdur aileleri “Anma yaparsanız gözaltındakiler tutuklanır” şeklinde tehdit ettiği ileri sürüldü. Roboski’de 24 Aralık’ta katliamda yaşamını yitiren Serhat Encu’nun ağabeyi ve Roboski-Der Başkanı Veli Encu, Hamza Encu’nun ablası Taybet Encu, barış aktivistleri Yannis Vasilis Yaylalı ile Meral Geylani gözaltına alınmıştı.

‘Anma yaparsanız içerdekileri unutun’

Gülyazı Alay Komutanlığı’nın anma yapıldığı takdirde gözaltına alınan 6 kişinin tutuklanacağı yönünde aileleri tehdit ettiği iddia edildi. Gözaltındaki Veli Encu’nun durumunu sormak için karakola giden eşi Nazife Encu’ye askerler tarafından “Mezarlığa gidip anma yaparsanız. Bu içeridekileri unutun. Tutuklanacaklar” denildiği ileri sürüldü. Yine Alay Komutanı tarafından aranan köy muhtarının “Anma yapmanız durumunda gözaltında olanlar tutuklanacak” şeklinde tehdit edildiği öne sürüldü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ