Laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri tutuklandı

Laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyeleri Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı.
sendika.org’un haberine göre dün gözaltına alınan ve bugün mahkemeye çıkarılan Halkevleri üyeleri, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı.

Tutuklama haberini CHP’li vekil Barış Yarkadaş da Twitter hesabından doğruladı.
Ne olmuştu?

Ünlü gece kulübü Reina’da 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırı öncesi sosyal medyada yılbaşı kutlamalarına yönelik yükselen ayrımcı söylemler tedirginlik yaratmış, ancak hiçbir yaptırımla karşılaşmamıştı. Saldırının ardından ise vahşeti öven paylaşımlarla ilgili emniyet müdürlüğüne ihbar yapılabileceği belirtilmişti.

Ancak bunlar yerine, laiklik çağrısı yapılan bir video hedefe oturtulmuştu.

Okmeydanı’nda çekilen ve Halkevleri’nin paylaştığı videoda konuşan Ergin Çevik şöyle diyordu: “Artık buraya kadar. Bundan sonra mahallelerimizde ne bir IŞİD’çiye, ne de bir gerici cihatçıya izin vermeyeceğiz. Gericiliğe karşı yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. O da laiklik bayrağıdır. Bizler herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, bakanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz.”

Bir kişi videoyu iç savaşa davet ettiği gerekçesiyle polise ihbar etmiş, İçişleri Bakanlığı da ihbarı ciddiye alıp terörle mücadele ekiplerine iletildiğini duyurmuştu.

Bakanlık, yoğun tepki çeken tweeti yaklaşık iki saat sonra sildi ancak Çevik’in konuştuğu esnada arkada beklediği görülen Halkevleri üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya dün sabah gözaltına alınmıştı.

Videoda laiklik çağrısı yapan Halkevleri üyesi Ergin Çevik ise sendika.org’a yaptığı açıklamada, “Bakanlık gitsin, Reina’da onlarca kişiyi katledip elini kolunu sallayarak mekandan çıkan katili bulsun. Laikliği savunmak suç değildir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ