Karayılan saldırıda IŞİD'i işaret etti!

PKK yöneticisi Murat Karayılan, Reina’da yılbaşı kutlamaları sırasında düzenlenen saldırıyı, daha önce çok sayıda saldırı düzenleyen TAK gerçekleştirdiğini düşünmediğini söyledi.
ANF’de yer alan habere göre saldırıyı kınayan Karayılan, sivilleri hedef almadıklarını ve almayacaklarını öne sürerek, “Bizim, Kürt ve Kürdistani hiçbir gücün bu saldırıyla ilgisi yoktur. TAK’ın da böylesi bir saldırıyı yapacağını düşünmüyorum. Çünkü tüm Kürt ve Kürdistani güçler Türkiye halkını kazanmak istiyor” dedi.

TAK pek çok saldırıyı üstlenmişti

Ancak TAK, daha önce çok sayıda saldırıyı üstlenmişti. Bu saldırılar şöyle: Kayseri’de 14 askerin yaşamını yitirdiği, 56 kişinin de yaralandığı, Beşiktaş’ta 44 kişinin yaşamını yitirdiği, 56 kişinin de yaralandığı, 24 Kasım’da Adana valiliği otoparkında iki kişinin hayatını kaybettiği, 33 kişinin de yaralandığı bombalı saldırı, 6 Kasım’da Diyarbakır’da iki polis ve dokuz sivilin hayatını kaybettiği bombalı saldırı, 7 Ekim’de İstanbul’un Yenibosna semtindeki 75’inci Yıl Polis Merkezi yakınında 10 kişinin yaralanmasına neden olan bombalı saldırı, 7 Haziran’da İstanbul’un Vezneciler semtinde altısı polis olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırı, 27 Nisan’da Bursa’da 23 kişinin yaralandığı intihar eylemi, 13 Mart’ta Ankara’da 37 sivilin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırı.


‘Türkiye tertiplere başvuruyor’

Türkiye’nin Kürtlere karşı IŞİD ve El Nusra’yı desteklediğini iler süren Karayılan, ‘derin güçler’e işaret ederek, yaşanan saldırının ‘tertip’ olduğunu iddia etti: “Türkiye bu zorlu süreci atlamak ve ‘bakın IŞİD bize saldırıyor’ diyebilmek için, bu tür tertiplere başvuruyor. Bunlar zalim. Bunlar kendi iktidarları için, kendi çıkarları için halkın kanını döküyor.”

IŞİD’i işaret etti

Karayılan, saldırıyla ilgili IŞİD’i işaret etti: “Bu sürecin tümü Erdoğan ve AKP’nin eseri. Dün akşam Beşiktaş’ta yaşanan saldırı şüphelidir. Çünkü IŞİD’in şimdiye kadar Türkiye’de yaptığı saldırıların tümü bize, sivillere ve yabancı turistlere karşı yapılmıştır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ