Bu zulmün adını siz koyun

Küvezde bebeği var, kendisi ameliyatlı ve yolculuk yapamaz halde ama gözaltına alınıp şehir şehir dolaştırıldı.


Aksaray Savcısı Ayhan Demir Hayati Tehlikesi Olan Küvezdeki Bebeği Annesinden Ayırdı!

Aksaray C. Savcısı Ayhan Demir, hayati tehlikesi olan küvezdeki bebeğin sezeryanla doğum yapmış annesini raporlara rağmen gözaltına aldırıp zorla Urfa’dan Aksaray’a getirtti.


Daha önce Aksaray’da bir özel okulda öğretmenlik yapan Ş.A. isimli öğretmen Aksaray savcısı Ayhan Demir’in talimatıyla Urfa’da gözaltına alındı.

Ş.A. isimli genç kadın, yüksek tansiyonu nedeniyle acil olarak doğum yapmıştı ve doğum yaptığı 19 Aralık'tan bu yana çocuğu küvezde tutuluyordu. Hayati tehlikesi olan ve küvezde tutulan bebeğini emzirmek için hastaneye gittiği sırada genç anne Ş. A. polis tarafından alıkonuldu.

(Operasyonu yapan Aksaray Cumhuriyet Savcısı Ayhan Demir)

YOLCULUK YAPAMAZ RAPORUNA RAĞMEN
Yetkililere ameliyatlı olduğunu, erken doğum yaptığı için bebeğinin 1.8 kg ağırlığında olduğunu ve mutlak surette beslenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Ş.A.’nın yolculuk yapamayacağına dair sağlık raporu da bulunuyordu

Ş.A.'nın hem küvezdeki bebeğine ilişkin bilgileri hem de kendi sağlık durumuna ilişkin raporları Urfa terör polislerine verdiği öğrenildi. Urfa'daki polisler, Aksaray Savcısı Ayhan Demir’le irtibata geçerek gözaltına alınan Ş.A.'nın raporları olduğunu ve yolculuk yapamayacağını iletti. 

SAVCI GÖRMEZDEN GELDİ
Ancak Savcı Ayhan Demir, öğretmen Ş.A.’yı 10 saat süreyle nezarette alıkoyduktan sonra, hayati tehlikesi olan bebeği durumunu ve hakkındaki raporları hiçe sayarak zorla Aksaray’a getirtti.  Ameliyatı nedeniyle düzenli olarak pansuman olması gereken ancak nezarethane koşullarında pansuman olamayan, bebeğini de emziremeyen Ş.A. nın ailesi durumu AİHM ve yetkili UA kurumlara iletecek.

SAVCIDAN DÜŞMANCA HAKARETLER
Öte yandan Ş.A.'nın yakınlarının bizzat savcının yanına giderek sağlık raporları, bebeğin durumuna ilişkin belgeleri sundukları öğrenildi. Ancak savcının Ş.A.'ya "o..." diye çok ağır küfürler ederek ve Ş.A.'nın kocasını kastederek "Nerede o... çocuğu" diye bağırdığı "onu yakalarsam çok kötü yapacağım" diye tehdit ettiği öğrenildi. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ