Basın İlan Kurumu’nun medyaya dağıttığı sözlükler kadınlara hakaretle dolu

Basın İlan Kurumu, medyada kadına yönelik eşitsizliği ve önyargıları besleyecek adım attı. Kurumun, farklı medya kuruluşlarına gönderdiği sözlükler erkeği yücelten, fakat kadını aşağılayan, yanlış bilgiye dayanan önyargılar ve hakaretler içeriyor.


Basın İlan Kurumu‘nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği ve Dr. Mehmet Gedizli’nin yazdığı Türkçenin İsimler Sözlüğü, Türkçenin Fiiller Sözlüğü ve Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü adlı kitaplarda kadınlara yönelik olumsuz önyargıları besleyen ve hakaret içeren ifadeler yer alıyor.

Daha önce Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünden çıkarılması kararı alınan bazı kelimeler de dahil olmak üzere sözlükte yer alan sözcüklerde kadınlar aşağılanıyor.


Birgün‘den Mustafa Kömüş’ün haberine göre sözlükte yer alan sözcükler ve karşılıklarında yer alan “açıklamalar” şöyle:

Adam: Güvenilir

Erkek: Sözüne güvenilir, mert

Karı Ağızlı: Dedikodu yapan erkek

Kadın: Evlenmiş kız.

Kaşık Düşmanı: Kadın, eş.

Kız: Bekâr kadın

Kirlenmek: İffeti bozulmak, lekelenmek

Oynak: İşveli kadın

Sokak Süpürgesi: Evinde oturmayıp çok gezen kadın, sürtük

Sürtük: Vaktini gezerek geçiren, evinde oturmayan kadın

Taze: Genç kadın

Yollu: Kolayca elde edilen kadın

MEHMET GEDİZLİ KİMDİR?

Kitabın yazarı Dr. Mehmet Gedizli yaklaşık 20 yıldır Sakarya Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi dersi veriyor. Dil üzerine çalışmaları bulunan Gedizli’nin ‘Tek kelimede üç dil’, ‘Dilinizdeki kelimelerimiz’ gibi kitapları bulunuyor.

Bu ifadelerin bir kısmının Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde de benzer şekilde yer alması kadınlar tarafından yargıya taşınmıştı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin ifadelerinin kadını aşağıladığını belirterek Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GENEL HABERLERİ