Yesinler böyle enflasyon sepetini

Gıda, giyim, kira, su, elektrik, gaz ve yakıtın ağırlığı düşürüldü. Eklenenler evlere şenlik.
Enflasyon rakamlarının olduğundan düşük gösterilmesi için Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon sepetindeki bitmek bilmez oynamaları devam ediyor. 

Temel harcama kalemleri olan ve her geçen gün fahiş biçimde artan, mutfak harcamaları, kira, su, elektrik, gaz ve yakıt türlerinin sepetteki ağırlığı azaltıldı. 

TÜİK Başkan Vekili Mehmet Aktaş, enflasyon sepetindeki yeni oynamaları "düzenleme" olarak anlattı. 


TÜKETİCİ FİYATLARI ENDEKSİNDE (TÜFE) OYNAMA
Aktaş, "2017 TÜFE'de kullanılacak ağırlıklarda düzenleme yaptık. Ana harcama gruplarında yer alan gıda ve alkolsüz içecekler grubunun ağırlığı 23.68'den 21.77'ye düşürüldü. Konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar grubunun ağırlığı 15.93'ten 14.85'e, giyim ve ayakkabı grubunun ağırlığı da 7.43'ten 7.33'e çekildi" diye konuştu.

ÜRETİCİ FİYATLARI ENDEKSİNDE(ÜFE) OYNAMA
Gıdanın ÜFE sepetindeki ağırlığı yüzde 20.42'den yüzde 18.28'e düşürüldü. Alkol ve tütün ürünlerinin ağırlığı yüzde 5.87 olarak belirlenirken, giyim ve ayakkabının ağırlığı yüzde 7.33, ulaşımın ağırlığı yüzde 16.31, restoran ve otel harcamalarının ağırlığı yüzde 8.05 olarak belirlendi.

DERİN DONDURUCUYU EKLEDİLER
Aktaş sepette fiyatı artan malların çıkartıldığını da itiraf gibi açıkladı. Aktaş, "2017 TÜFE sepetinden 6 madde çıkarıldı, 3 madde eklendi. Stor perde, derin dondurucu, test kitabı eklendi, düz cam, pamuklu bebek çorabı, paket pamuk, madlen çikolata, uydu alıcısı ve taze bamya çıkarıldı" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ