Yeme içme sektöründen tam kapanma çağrısı

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği, tam kapanma çağrısı yaptı.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer, "Vaka sayıları mevcut durumda iken bu hedefleri yakalayamayız. Biz istiyoruz ki Ramazan Bayramı’na kadar tam kapanma önlemleri alalım ve vaka sayılarını 10 binin altına düşürelim" dedi.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) kapsamında gündemde olan tam kapanma çağrılarına bir yenisi daha eklendi. Turizm Restaurant Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD), sosyal medya platformlarında '#TamKapanmaŞart' etiketi ile bir etkinlik başlattı.


"VAKA SAYILARI MEVCUT DURUMDAYKEN HEDEFLERİ YAKALAYAMAYIZ"

Cumhuriyet'ten Ali Can'ın haberine göre mevcut vaka sayıları ile yaz sezonunun riske girdiğini öngördüklerini söyleyen TURYİD Başkanı Kaya Demirer, şu açıklamayı yaptı:

"Biz yeme-içme sektörünün turizm ayağını temsil ediyoruz. 2021 yılında 21 milyar dolar turizm geliri ve 30 milyon turist hedefimiz var. Vaka sayıları mevcut durumda iken bu hedefleri yakalayamayız. Biz istiyoruz ki Ramazan Bayramı’na kadar tam kapanma önlemleri alalım ve vaka sayılarını 10 binin altına düşürelim. Böylece Dışişleri Bakanımız ile Turizm Bakanımız, başta Rusya olmak üzere İngiltere ve Orta Avrupa gibi güçlü turist eklentisinin olduğu ülkeler ile görüşerek uçuşları tekrar başlatabilsinler."

"FERAGATLARIN KARŞILIĞINI BU YAZ ALABİLECEĞİMİZİ SANMIYORUZ"

Bugün yapılacak bakanlar toplantısından ümitli olduklarını aktaran Demirer, "TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştük, o da ortak kanı buysa bu talebi Ankara’ya taşıyacağını söylemişti. Biz turizmin bütün paydaşları adına hayırlı olacak böyle bir kararı bekliyoruz. Aksi takdirde bugüne kadar verdiğimiz feragatların karşılığını bu yaz alabileceğimizi sanmıyoruz" diye konuştu. 

"TAM KAPANMA DESTEKSİZ OLMAZ"

Tam kapanma kararının desteksiz alınmaması gerektiğini vurgulayan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel de şunları söyledi:

"Bizim bu konudaki en büyük önceliğimiz sağlıktır. Halkın sağlığını korumak için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ancak tam kapanma kararı alınacaksa kesinlikle yükümlülükler teminat altına alınmadan ve piyasalara maddi destekler sunulmadan alınmamalıdır. Yani bu destekler sadece kira ve vergilerde kalmamalı, firmaların kesilmiş çekleri var, alacakları ödemeler var, bunların da teminat altına alınması gerekiyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ