Türkiye'nin en büyük sağlık işletmesinin Danimarkalı ISS'e satılmasına onay çıktı

Rekabet Kurumu, şehir hastanelerini yapan Rönesans Holding'in sağlık yatırımlarını işleten Rönesans İşletme Hizmetleri'nin Danimarkalı ISS'e satılmasına onay verdi.

Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Rönesans Sağlık Yatırım Anonim Şirketi ve Şam Yapı A.Ş elinde bulunan Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı A.Ş nezdindeki hisselerin ISS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş tarafından devralınması işlemine ilişkin izin verildi.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker, 21 Haziran'da Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı A.Ş’nin tamamının, dünyanın en büyük dış kaynak hizmeti sağlama şirketi olan Danimarkalı ISS Facilities'e satıldığını duyurmuştu.


Ülker, bundan sonra şehir hastanelerinde hangi birimlerin Danimarkalı şirket tarafından yönetileceğine dair Rönesans Holdingin açıklama yapmadığını aktarmıştı.

RÖNESANS HOLDİNG'İN İNŞA ETTİĞİ ŞEHİR HASTANELERİ

Rönesans Holding’in kamu-özel iş birliğiyle inşa ettiği hastaneler arasında İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Adana Şehir Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri yer alıyor.

ISS FACILITIES

1901 yılında kurulan Danimarkalı ISS, 30’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve 500 bine yakın çalışana sahip.

Temizlik, güvenlik, teknik bakım, catering, bitki bakımı ve haşere kontrolü ile destek hizmetleri sunuyor.

Şirketin en büyük hissedarı, yüzde 17’lik payla LEGO oyuncaklarının sahibi olan Danimarkalı Kirkbi Invest.

Şirkete ayrıca ABD’li Blackrock ve Vulcan Value Partners, İngiliz Longview Partners Limited gibi fonlar da ortak.

Danimarkalı şirketin Ankara, Antalya, Bursa, İzmir şubeleri ve Adana, Antep, Eskişehir, Denizli bölge ofislerinde 40 binden fazla çalışanı var. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ