TÜİK araştırması: 27.6 milyon kişi ağır yoksulluk yaşıyor

Ekonomik krizin her geçen gün derinleştiği Türkiye'de, yoksulluk tablosu da ağırlaşıyor.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2020 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçları, Türkiye'de ‘ciddi maddi yoksunluk çeken mutlak yoksulların' oranının 2020 yılında 1.1 puan artarak yüzde 27.4'e çıktığını gösterdi.

Mutlak yoksulluk yaşayan kesimler genişlerken, yoksulluk yaygınlaşıyor ve ülke nüfusunun yaklaşık üçte biri aşırı yoksulluk koşullarında yaşamını sürdürüyor. Veriler, Türkiye'de 27.6 milyon kişinin mutlak yoksulluk çektiğini gösteriyor.


Sözcü'nün haberine göre 2018 yılından bu yana mutlak yoksunluk çekenlerin nüfus içindeki oranı yüzde 26.5'tan yüzde 27.4'e yükseldi. Nüfusun yüzde 13.7'lik kesimi sürekli kronik yoksulluk içinde yaşıyor.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak TÜİK'in raporuyla ilgili “Ülke nüfusunun yaklaşık üçte biri aşırı yoksulluk koşullarında yaşamını sürdürüyor'' dedi.

En düşük gelir grubunu temsil eden yüzde 20'lik nüfus kesiminin aldığı payın daha önceki yıllarda yüzde 6.1 ile 6.3 arasında değiştiğini belirten Toprak, “2020 yılında yüzde 5.9'a geriledi. Buna karşılık en yüksek gelire sahip tepedeki yüzde 20'lik nüfus diliminin aldığı pay ise yüzde 46.3'ten yüzde 47.5'a yükseldi" ifadelerini kullandı. 

CHP'li Toprak, TÜİK'in açıkladığı verilerin toplumun yüzde 80-90'ında gelir kayıpları yaşandığını gösterdiğine dikkat çekti. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ