TL erimeye devam ediyor, dolarda yeni rekor 9,66!

Merkez Bankası’nın (TCMB) ‘radikal’ faiz indirimi, enflasyondaki yükseliş ve Mali Eylem Görev Gücü tarafından Türkiye’nin gri listeye alınması TL’deki değer kaybını hızlandırdı.


Güne 9,52 seviyelerinde başlayan dolar 9.66’nın bile üzerine çıkarak bugün yeni bir rekor daha kırdı. Dolar, eylül ayına 8,30 seviyelerinde başlamıştı. Önlem alınmazsa önümüzdeki günlerde rekorlarına yenilerini ekleyeceği kesin…
TL, Eylül ayı başından beri dolar karşısında yüzde 13 değer kaybetti. TL’den sonra en çok değer yitiren Brezilya realinde kayıp yüzde 8. Dolar 11.40 itibariyle 9,62 seviyelerinde seyrediyor. Güne 11,09’la başlayan Euro ise 11,25’e yükseldi.

Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminleri de revize ediliyor. Reuters’ın dün ve bu sabah görüşlerine başvurduğu altı ekonomist de enflasyonun Ekim ayında büyük ihtimalle yüzde 20’yi aşacağını söylüyor. Gerçekleşen enflasyona göre reel olarak yüzde 4’e yakın negatif getiri sağlayan TL’de değer kayıplarının yavaşlayarak sürmesi bekleniyor.

JPMorgan yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 16.7’den yüzde 19.9’a revize ederken 2022 için tahminini yüzde 14.5’ten yüzde 16.4’e yükseltti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ