Timothy Ash'e göre, kim kazanırsa kazansın ekonomide ortodoks politikaya dönülecek

Türkiye’ye yönelik ekonomik analizleri ile dikkat çeken Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, seçim sonrasında ekonominin görünümüne dair öngörülerde bulundu.

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde Merkez Bankası'ndaki değişimle piyasalarda toparlanma olacağını öngören Ash, Türkiye’nin piyasa dostu haline geleceğini tahmin etti. 

Erdoğan’ın yeniden galip çıkması halinde ise bilanço fazlasıyla yıprandığından, ekonomi politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini ya da ödemeler  dengesi krizinin ülkeyi vuracağını öngördü.


Ash, yakın zamanda AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi teorilerine yönelik söylemleri ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Londra’da yaptığı ve Ash’in de katıldığı yatırımcılar toplantısı için yaptığı yorumlar da gündeme gelmişti.

Ash, şimdi de ekonomideki görünüme dair seçim sonrası senaryolarını paylaştı.

Haziran 2023’te yapılması planlanan genel seçimler öncesi son bir yıldır hızlanan ekonomideki bozulma herkesin gündemindeyken, uygulanan ekonomik model de tartışılmaya devam ediyor. Bu modelin değişmesi gerektiğini savunanlardan olan Timothy Ash, seçim sonrası için ekonomide değişebilecek olanları ve değişmemesi halinde olabilecekleri yazdı.

Ash, paylaşımında Erdoğan’ın seçimleri kazanması halinde ekonomide görünümün ne olacağını merak ettiğini belirtirken, analistlerin seçim öncesi oluşacak ödemeler dengesi (döviz) krizini ya da seçime kadar bir şekilde durumun idare edilmesini öngördüklerini belirtiyor.

Muhalefetin seçimden galip çıkması halinde politikada değişikliğin 180 derece olacağını belirten Ash, TCMB’de değişimle piyasalarda toparlanma öngörürken, Türkiye’nin piyasa dostu olmaya döneceğini de tahmin ediyor.

Ancak Erdoğan’ın bir şekilde yeniden galip çıkması halinde, bilançonun fazlasıyla yıprandığından, “gerçeklerin daha fazla saklanamayacağını”, ekonomi politikalarında büyük bir değişikliğe gidileceğini ya da ödemeler  dengesi krizinin ülkeyi vuracağını öngörüyor.

Bu senaryoya göre seçim sonrası ekonomide kimi kazandığı hiç önemli olmayacak. İktidara kim gelirse gelsin ortodoks politikalara dönülecek gibi görünüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ