Sebze meyve satmanın nesi reform?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomide Reform Paketi’ne tepkiler bitmiyor. Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, pakette 2 milyon çiftçiye tek kuruş destek olmadığını yazdı.


Reform sözcüğünün içinin boşaltıldığını dile getiren Dünya gazetesi yazarı Yıldırım, “Sebze meyve satışını düzenleyen Hal Yasası’ndaki değişiklik bile reform olarak sunuluyor. Sebze meyve satmanın nesi reform?” diye sordu.

ÇİFTÇİ YOK SAYILMIŞ


Yıldırım, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı pakette çiftçi yok sayılmış. Geçmiş yıllardaki reformlara bakılırsa iyi ki yok denilebilir. Fakat işin özü şu; sadece bugün değil birçok hükümet tarımı, tarımsal üretimi, ihracatı ülkenin önemli bir ekonomik gücü olarak görmüyor. Çiftçiyi, tarımı yok sayıyor. Bu bazen bilinçsizce bazen de bilinçli olarak yapılıyor” dedi.HAL YASASIYLA FİYATLAR DÜŞMEZ

2010 yılında çıkarılan ve 2012’de uygulamaya konulan Hal Yasası ile “fiyatlar yüzde 25 ucuzlayacak” denildiğini hatırlatan Yıldırım, “Ama fiyatlar ucuzlamadı. Yasa’da çıktığı gibi uygulanmadı. Şimdi değiştirilmesi öngörülüyor. Hal yasası çıkarmakla gıda fiyatları düşmez.” tepkisi gösterdi.

Bold, paketin açıklandığı gün ‘Vatandaşsız reform toto vizyonda’ analiziyle işsizlere, icralık çiftçilere, kredi borcu olan vatandaşlara dönük tek bir desteğin olmadığını duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ