Restoran ve kafelerde iflas oranı yüzde 25, 300 bin kişi işsiz kalabilir

Bayram sonrasına kadar kapalı kalacak restoran ve kafelerde iflas oranının yüzde 25’in üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Sektöre destek gelmemesi halinde yeniden açılma sonrası 300 bin kişinin işsiz kalacağı belirtildi.


Türkiye genelinde sayıları 120 bini bulan restoran ve kafeler ile sektörde istihdam edilen 2 milyona yakın çalışan koranavirüs  salgınından en fazla etkilenen kesimlerin başında geliyor.
İŞLETMELERİN YÜZDE 20’Sİ İFLAS ETTİ 

Dünya gazetesine konuşan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, pandeminin başlangıcından bu yana işletmelerin yüzde 20’sinin iflas ettiğini dile getirdi.

Demirer, geçen sene başlayan kısmi kapatmaların bu sene de devam ettiğini hatırlatarak, bunun sektörde iflas ve kapanmaları artıracağını söyledi.

Ramazan ayı ve bayram sürecinde kapalı kalınmasının halihazırda yüzde 20’ye ulaşan iflas ve kapanmaların yüzde 25 bandının üzerine çıkacağı tahmininde bulunan Demirer, Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) iptali ile çalışanların zorunlu ücretsiz izne çıkmış olmasının da önemli sorunlar arasında olduğunu vurguladı.

GÜNLÜK 50 TL…

Demirer, “Günlük 50 TL’lik geçim desteğinin yetersizliği nedeniyle bu arkadaşlar ileriye iyimser bakamayıp sektörü terk ediyorlar. Özellikle 3 bin 600 gün sayısını dolduranlar işyerleri ile ilişkilerini koparıyor. Bu durum da şu anda büyük nakit sıkıntısı çeken işletmeleri çok zor durumda bırakıyor” ifadelerini kullandı.

‘EN AZ 300 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR’ 

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ise “Bayramdan sonra tamamen açılmayı bekliyoruz. Açılmazsa inanılmaz sıkıntıya girecek sektör. Bu süreçte de bizim sektöre özel bir teşvik lazım. Çalışanların 1.500 TL ile geçinmesi çok zor. Çalışanların yarısı bekliyor şu an. Yasaktan sonra destek gelmezse en az 300 bin kişi işiz kalabilir” açıklamasında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ